דעות, כלכלה

בחסות הדת: עמותת "רב חסד ירושלים" איפה הדוחות?

עמותת הפועלת לכאורה למען נזקקים, נקלעה למשבר חריף, התגלו מעשים מוזרים בנוגע למייסדים וניהולה. העמותה כשלה בהגשת דוחות כספיים ודיווחים לרשם העמותות במהלך השנים האחרונות.
RAV CHESED JERUSALEM

דים אמור 

RAV CHESED JERUSALEM (2)_800x302עמותת "רב חסד ירושלים" הפועלת מתאריך 19.7.2021, על פי בדיקה שערך מעקב, לא הגישה דוחות כספיים ודוחות מילוליים בשנים 2021, 2022, 2023 ו-2024, סביר להניח שבגלל זה העמותה פעלה ללא ניהול תקין.

RAV CHESED JERUSALEM (4)

יש חוסר הבנה בכל הנוגע לניהול וניצול כספי התרומות. כתוצאה מכך, לציבור התורמים אין דרך לדעת לאן מופנים הכספים אותם הם תרמו ולאילו מטרות הם משמשים בפועל. העמותה גם לא קיימה אסיפות כלליות במהלך השנים האחרונות, כנדרש על פי החוק.

RAV CHESED JERUSALEMמייסדי העמותה: אבנר מזוז, דוד לוי, דניאל שקלים, יאיר בן חיים, יגאל מזוז, משה חן, נהוראי סויסה. בנוסף, יגאל מזוז ונהוראי סויסה – חברי ועדת ביקורת, מזל טוב שטרית, רואה חשבון מבקר.

מעקב בדק את פעילות העמותה וחושף ממצאים תמוהים נוספים. התברר כי חלק ממייסדי העמותה כופרים בקשר שלהם אליה וטוענים כי לא ידעו על רישומם כמייסדים. כך למשל, המייסד יאיר בן חיים טען במפורש: "חבר רשם אותי, אין לי שום קשר לעמותה", בעוד מייסדים אחרים כגון דוד לוי, יגאל מזוז ונהוראי סויסה, הכחישו קשר לעמותה וטענו כי אינם זוכרים שחתמו על מסמכי ההקמה.

חלקים מתוך השיחות:

דוד לוי

יגאל מזוז

נהוראי סויסה

יאיר בן חיים

יחד עם זאת בעמותה "רב חסד ירושלים" רשומים 7 מייסדים:

RAV CHESED JERUSALEM (5)

בשיחות שניהל מעקב עם המייסדים, התקבלו תגובות חלקיות ומבלבלות. למשל אבנר מזוז, טען כי הוא כבר אינו חלק מהעמותה כ-10 חודשים, משה חן לא יכל לדבר אבל הבטיח לחזור אלינו, בפועל חסם אותנו.

(המייסד אבנר מזוז אף הודה כי פרש מהעמותה לפני כעשרה חודשים, אך לא ברור אם התפטרותו תועדה כנדרש)

חלק מתוך השיחות עם אבנר מזוז ומשה חן:

משה חן

אבנר מזוז 

לעומת זאת, מהמסמכים שאנו חושפים עולה כי כל המייסדים חתומים על מסמכים רשמיים שונים הקשורים להקמתה ולניהולה, כגון הצהרות, בקשת לפתיחת העמותה ואישור תחילת פעילותה.

‏‏RAV CHESED JERUSALEM (2)

RAV CHESED JERUSALEM (3)

RAV CHESED JERUSALEM (5)

כמו כן, קיימת אסיפה כללית (אחת) שהתקיימה בעמותה.

RAV CHESED JERUSALEM (5)

מטרותיה הרשמיות של העמותה, כפי שמופיעות בתיק הרשמי: חלוקת סלי מזון, הפעלת בתי תמחוי, סיוע לחולים ומשפחותיהם, הענקת מלגות, ותמיכה בנזקקים, חיילים, אלמנות ויתומים. אולם בשלב זה לא ברור באיזו מידה העמותה אכן ממלאת אחר יעדיה המוצהרים.

‏‏RAV CHESED JERUSALEM (3) – עותק

חרף העובדה שלעמותה יש חשבון בנק, הציבור חסר כל אפשרות לדעת מה קורה בכספי התרומות הנאספים.

מעקב ניסה ליצור קשר עם רואת החשבון, גב' מזל טוב שטרית, על מנת לקבל הבהרות בנוגע לניהול הכספי, אך זו לא נענתה לפניותיהם.

RAV CHESED JERUSALEM (5)

מר אבנר מזוז בשיחת טלפון איים להגיש נגדו תלונה במשטרה וטען שהעמותה הגישה דוחות, כמו כן ציין שכל תורם קיבל קבלה. מייסד אשר לכאורה התפטר ציין: העמותה מתנהלת באופן מסודר, ובנוסף הדגיש שהמייסדים שלחו לו את השיחות המוקלטות ואישים אותנו בהפחדת המייסדים.

בניסיון לעמוד על פשר ההתנהלות הבעייתית של העמותה, ניסינו ליצור קשר עם מר דניאל שקלים, ממייסדי העמותה וחתום על מסמכיה הרשמיים. עשרות פעמים התקרשנו למר שקלים, אך לא זכינו למענה. נשלח אליו מסרון ואינו טרח להשיב. דניאל שקלים, חתום על מספר טפסים ומסמכים ונסינו לברר גם מולו מדוע העמותה לא הגישה שום דוחות במהלך כארבע שנים.

גם עמותה "רב חסד ירושלים", על פי החוק חייבת להגיש דוחות תקופתיים לרשם העמותות. אולם, לפי הנתונים הקיימים, נראה שהעמותה אינה עומדת בחובותיה החוקיות בתחום זה.

בתאריך ה-17.1.2022, יצחק זגגי, רשם העמותות וההקדשות, פנה אל העמותה בבקשה להגיש את הדוחות הנדרשים. למרבה הצער, העמותה לא כיבדה את הבקשה ולא הגישה את הדוחות כנדרש. התנהלות זו מעלה חשש כבד לגבי אופן ניהול העמותה והשקיפות הנדרשת ממנה כלפי הציבור.

maakav

חוק העמותות, התש"ם-1980, קובע חובה ברורה על עמותות להגיש דוחות כספיים ומילוליים מדי שנה. מטרת החוק היא להבטיח שקיפות מלאה בפעילות העמותות ובניהול הכספים שלהן. כל אזרח רשאי לעיין בדוחות אלה באתר רשם העמותות ולוודא כי הכספים מנוהלים כיאות לטובת המטרות שלשמן הוקמה העמותה.

במקרה של "רב חסד ירושלים", העדר הדוחות מקשה מאוד על הציבור להבין את פעילות העמותה ואת אופן ניהול הכספים בה.

יש לקוות כי העמותה תפנים את חשיבות העמידה בחוק ותגיש את הדוחות הנדרשים בהקדם האפשרי. עמותות הן גופים ציבוריים הפועלים למען הכלל, ולכן עליהן לשמש דוגמה לשקיפות מרבית ולנהל את כספי התרומות באמון וביושרה מלאים.

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות