אקטואליה, דעות, כלכלה, פוליטיקה

מכה כלכלית קשה לישראלים: הארנונה מזנקת לשיעור שיא של 17 שנה

הישראלים יספגו מכה כלכלית נוספת בשנת 2025, עם עלייה חדה בתשלומי הארנונה השנתיים. על פי החלטת הממשלה, תעריפי הארנונה יועלו בשיעור של 5.3%, הגידול הגבוה ביותר ב-17 השנים האחרונות. העלייה המשמעותית הזו צפויה להכביד על כיסם של משקי הבית והעסקים בישראל, בעת שמחירי היסוד ממילא ממשיכים לטפס.
ARNONA_18100x304

דים אמור

בהתאם לנתונים רשמיים, התייקרות הארנונה תגרום לגידול של כ-1.9 מיליארד שקלים בסך תשלומי הארנונה הכוללים בשנת 2025. משקי הבית יאלצו לשלם כ-0.9 מיליארד שקלים נוספים, בעוד המגזר העסקי יישא בנטל של כמיליארד שקלים. העלייה הדרמטית הזו מצטרפת לשורת העלאות שבוצעו בשנים האחרונות באמצעות "הטייס האוטומטי" – נוסחת עדכון תעריפי הארנונה המבוססת על מדדים כלכליים.

למעשה, בעשור האחרון גדלו תעריפי הארנונה בישראל ביותר מ-20% בשל "הטייס האוטומטי". עם זאת, הממשלה החליטה שלא להקפיא את העלאת התעריפים השנה, למרות קריאות של גורמים כלכליים מובילים, ובכך מכבידה עוד יותר על הציבור הישראלי.

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, הזהיר כי "ממשלה יכולה למנוע התייקרות זו על ידי הקפאת ה'טייס האוטומטי' שמעלה את תעריפי הארנונה מדי שנה". אולם, קריאותיו נפלו על אוזניים ערלות, והממשלה נראה שאינה מתכוונת לנקוט צעדים כדי להקל על הנטל הכלכלי הגובר על אזרחי המדינה.

התייקרות הארנונה משקפת את המצב הכלכלי הקשה בישראל, שם יוקר המחיה ממשיך לגדול בקצב מסחרר. הציבור נאלץ להתמודד עם עלויות חיים גבוהות יותר, בעוד השכר הממוצע נשחק בהדרגה. גל ההתייקרויות האחרון, הכולל גם את הארנונה, צפוי להעמיק את המצוקה הכלכלית של משקי בית רבים ולפגוע בכוח הקנייה שלהם.

בצד התעשייה והעסקים בישראל, העלייה בארנונה תהווה נטל כבד נוסף על רקע סביבה עסקית מאתגרת. יצרנים ובתי עסק כבר נאלצים להתמודד עם יוקר חומרי גלם, עלויות ייצור גבוהות והאטה בביקושים, וההתייקרות הצפויה בארנונה עלולה להוריד עוד מפעילותם ורווחיותם.

לסיכום, ההחלטה להעלות את תעריפי הארנונה בשיעור שיא של 5.3% בשנת 2025, מהווה צעד לא פופולרי נוסף מצד הממשלה שיפגע באזרחים ובעסקים כאחד. בשעה שמחירי היסוד ממילא טופסים והמצב הכלכלי מאתגר, ההתייקרות הנוספת צפויה להגדיל את הנטל הכלכלי ולהכביד על רווחתם של משקי הבית והיציבות העסקית במדינה.