אקטואליה, דעות, כלכלה

מהפכה בסופרמרקטים: בעקבות המשבר בין ישראל לטורקיה

בעקבות המשבר הדיפלומטי המתמשך בין ישראל לטורקיה, צפויים שינויים משמעותיים במדפי הסופרמרקטים ברחבי הארץ. משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי יוזם צעדים חסרי תקדים בתגובה לאמברגו הטורקי שהוכרז בתחילת מאי 2024, אשר מהווה הפרה בוטה של הסכם הסחר בין המדינות.
MAAKAV_800x446

DIM AMORדים אמור

המהלך החדש, שנועד להגן על האינטרסים הכלכליים של ישראל, כולל הקמת מנגנון בקרה מקיף הדורש רישוי לכל מוצר המיובא ישירות מטורקיה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להישאר אדישים לנוכח צעדים חד-צדדיים שפוגעים בכלכלה שלנו. המטרה היא לשמור על יציבות השוק תוך הבטחת אספקה רציפה של מוצרים לצרכן הישראלי.

נתוני משרד הכלכלה מראים כי בשנת 2023 הסתכם היבוא מטורקיה בכ-5.2 מיליארד דולר, כולל שירותים. אולם, מומחים מדגישים כי רוב המוצרים הטורקיים אינם ייחודיים וניתן למצוא להם תחליפים בשווקים אחרים או אף לייצרם מקומית.

"אנחנו מתמקדים באיתור חלופות יבוא ממדינות אגן הים התיכון, כמו יוון ואיטליה. זה יאפשר לנו לשמור על עלויות שילוח נמוכות יחסית, תוך חיזוק הקשרים עם שותפות סחר אמינות", הסביר מקור בכיר במשרד.

התגובות בענף המזון מעורבות. בעוד שחלק מהיבואנים מביעים דאגה מהשינוי הצפוי, אחרים רואים בו הזדמנות. זה הזמן לחזק את התעשייה המקומית. יש לנו את היכולת והידע לייצר מוצרים איכותיים, וכעת נוכל להתחרות בתנאים הוגנים יותר?!

ככל שהמהלך יתקדם, צפוי כי הצרכן הישראלי יחווה שינויים הדרגתיים במגוון המוצרים על המדפים. אולם, משרד הכלכלה מבטיח: "נעשה הכל כדי להבטיח מעבר חלק ככל האפשר, תוך שמירה על מחירים הוגנים ומגוון רחב של אפשרויות".