אקטואליה, דעות, פוליטיקה

טלטלה בחדשות 13: המינוי השנוי במחלוקת שמאיים לפרק את הערוץ מבפנים

גל של מחאה והתנגדות שוטף את ערוץ 13 בעקבות מינויה של חברת הכנסת לשעבר יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד מנכ"לית חברת החדשות. המהלך, שנתפס בעיני רבים כניסיון להטות את סיקור החדשות לכיוון פוליטי מסוים, הוביל להתפטרות ראשונה בדרג הבכיר של הערוץ ומאיים להוביל לגל עזיבות נרחב.
RESHET13

DIM AMORדים אמור

עו"ד צבי חוברס, חבר דירקטוריון ותיק ומוערך ברשת, הפתיע אתמול כשהגיש את התפטרותו במחאה על המינוי. במכתב ההתפטרות החריף שלו, תקף וכתב "מהלך פסול וכושל". הוא הביע חשש עמוק מפני הניסיון לכאורה של בכירי הרשת להשפיע על תוכן החדשות ולהטותו לאג'נדה פוליטית ספציפית.

התפטרותו של חוברס מהווה רק את קצה הקרחון של הסערה המתחוללת בתוך כותלי הערוץ. כתבים ועורכים בכירים בחדשות 13 כבר הביעו את מורת רוחם מהמינוי ואיימו בהתפטרות קולקטיבית אם לא תתקיים התייעצות דחופה עם ההנהלה. הם טוענים כי מינויה של שמאלוב-ברקוביץ', שהגיעה מהזירה הפוליטית ללא ניסיון משמעותי בניהול גוף תקשורת, מעלה חששות כבדים לגבי עצמאותו העיתונאית של הערוץ.

מקורות בכירים בערוץ, שביקשו להישאר בעילום שם, מסרו כי האווירה במערכת קודרת וכי ישנו חשש אמיתי שהמינוי עלול להוביל לפירוק הערוץ מבפנים. "אנחנו עדים למשבר אמון חסר תקדים בין העובדים להנהלה", אמר אחד המקורות. "אם לא יימצא פתרון מהיר, ייתכן שנראה עזיבה המונית של טאלנטים מובילים".

המשבר בערוץ 13 מעלה שאלות נוקבות על עתידה של התקשורת בישראל ועל האיזון העדין בין בעלי הון, פוליטיקה ועיתונות חופשית. האם יצליחו הצדדים להגיע לפשרה שתרגיע את הרוחות? האם נראה גל התפטרויות נוסף? ומה יהיו ההשלכות על אמון הציבור בתקשורת הישראלית? – אלו שאלות שיעסיקו את הענף בחודשים הקרובים, כאשר עיני כולם נשואות לערוץ 13 בציפייה למוצא מהמשבר.