אקטואליה, דעות, כלכלה

סוף לשותפות הרעועה: שופרסל מוכרת את חלקה בפייבוקס לבנק דיסקונט

בהחלטה דרמטית שמסמנת את סופה של שותפות עסקית רעועה, הודיעה רשת השיווק שופרסל כי תמכור את חלקה בפייבוקס, מועדון הלקוחות השנוי במחלוקת, לבנק דיסקונט. המהלך, שצפוי להתגלגל בימים הקרובים, מסיים פרק תקוע ומלא חיכוכים בין השותפים העסקיים.
shufersal

DIM AMORדים אמור

לפי הדיווחים, המנכ"לים המשותפים של שופרסל, האחים איציק ואיתן אמיר, הגיעו להחלטה מהירה לצאת מהשותפות עם פייבוקס, זאת לאחר שהמיזם הפסיד עשרות מיליוני שקלים בשנה האחרונה בלבד. בדו"חות הכספיים של שופרסל לרבעון השני של 2023, נחשף כי פייבוקס רשמה הפסד של כ-46 מיליון שקלים.

השותפות בין שופרסל לבנק דיסקונט בפרויקט פייבוקס החלה לפני כשלוש שנים, כאשר הרשת העניקה למועדון הלקוחות גישה למאגר הלקוחות שלה, בתמורה לחלק מהמניות. בתחילה, המהלך נתפס כצעד חכם לשילוב בין הפעילות הפיזית לדיגיטלית, אך במהרה החלו להצטבר חיכוכים ועימותים בין הצדדים.

פרשת פייבוקס הפכה לכשלון עסקי גדול עבור שופרסל, שנאלצה לספוג ביקורת ציבורית על הטבות הלקוחות המטעות והמחירים הגבוהים. לאחר ניסיונות כושלים למכור את חלקה במיזם, החליטו האחים אמיר לפנות לבנק דיסקונט, השותף הוותיק, במטרה לצאת מהשותפות הרעילה הזאת.

בנק דיסקונט, שכבר החזיק בחלק מפייבוקס, נראה כמי שיקבל את החלק הנותר של שופרסל במסגרת עסקה שתיסגר בימים הקרובים. בכך, הבנק יוכל להמשיך בקידום המיזם תחת שליטתו המלאה, ללא התלות בשותף העסקי הסרבן.

ההחלטה של שופרסל להיפרד מפייבוקס מסמנת לא רק את סופה של שותפות עסקית כושלת, אלא גם נקודת מפנה אסטרטגית עבור הרשת הוותיקה. בצל ההפסדים הכספיים והנזק התדמיתי, נראה כי האחים אמיר בחרו להתמקד מחדש בליבת העסקים של שופרסל – רשת המרכולים הפיזית שהפכה לשם דבר בישראל.