אקטואליה, דעות, כלכלה

מונופול אוויר חדש צפוי להיחלש עם חזרתן של חברות תעופה זרות

לאחר תקופה ממושכת של השהיית טיסות לישראל בשל העימות הצבאי האחרון, שתי ענקיות התעופה האמריקאיות - דלתא ויונייטד איירליינס - צפויות לחדש בקרוב את פעילותן בשמי המדינה. עם זאת, על אף הגברת התחרות הצפויה, הורדת מחירי הטיסה אינה צפויה בטווח הקרוב בשל היצע מצומצם של טיסות ודרישה נמוכה מצד תיירים זרים.
WhatsApp Image 2024-06-08 at 13.13.34

בסוף השבוע הקרוב, ביום שישי, תחדש דלתא את טיסותיה הישירות מניו יורק לתל אביב, לראשונה מאז פרוץ מבצע "חרבות ברזל" באוקטובר 2023. החברה תפעיל טיסה יומית אחת בקו זה בכל כיוון. שני ימים לאחר מכן, ב-11 ביוני, תצטרף אליה גם יונייטד איירליינס עם קו טיסה יומי משלה בין ניו יורק לנמל התעופה בן גוריון.

יונייטד איירליינס כבר ניסתה לחדש את פעילותה בישראל במרץ האחרון, אולם נאלצה להשעותה שוב זמן קצר לאחר מכן בעקבות המתקפה האיראנית שהובילה להפסקת טיסות של מספר חברות תעופה נוספות, ביניהן אייר קנדה, אייר אינדיה ואיזיג'ט. לאחר שתחילה הושהתה פעילות יונייטד בישראל עד לתחילת מאי, הוארכה ההשהיה במספר שבועות נוספים עד ל-9 ביוני.

בתקופה האחרונה, חברת התעופה הישראלית אל על נהנתה ממונופול de-facto על קווי הטיסה לארצות הברית, לאחר שחברות התעופה הזרות נאלצו להפסיק זמנית את פעילותן. כעת, עם חזרתן של דלתא ויונייטד, צפויה התחרות בנתיב התעופה הפופולרי להתגבר.

יחד עם זאת, בשל החשש הביטחוני הנמשך והירידה החדה במספר התיירים הפוקדים את ישראל בשנה האחרונה, לא צפויה ירידה משמעותית של מחירי הטיסה בטווח הקרוב. היצע הטיסות הנמוך יחסית והביקוש הדל יאפשרו לחברות התעופה לשמור על רמות מחירים גבוהות.

"חזרתן של דלתא ויונייטד לפעילות בישראל היא בשורה חיובית לתיירות ולמשק הישראלי בכלל, עם זאת, היקף הטיסות עדיין נמוך והביקוש מוגבל, כך שהתחרות לא תתבטא בהכרח בהוזלת מחירים לנוסע הפרטי בשלב זה" אמר השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארנן.

צילום: דים אמור

אהבתם שתפו :