אקטואליה, דעות, כלכלה, פוליטיקה

מענקים מוגדלים וקצבאות חדשות: התנאים שיוענקו לחטופים ששוחררו

הכנסת אישרה השבוע בקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק התשלומים לפדויי שבי, שנועדה לשפר את הזכויות המוענקות לחטופים ושבויים שוחררו. במסגרת החוק החדש, יועלה התשלום החודשי לפדויי השבי ל-3,300 שקלים, וכן יוענקו להם מענקים וזכויות נוספות.

DIM AMORדים אמור

הצעת החוק, שאושרה ללא מתנגדים, היא ממשלתית ומוזגה עם הצעה פרטית של חברי הכנסת יצחק קרויזר, גלעד קריב וולדימיר בליאק. כ-15 ח"כים תמכו בה. היא באה בעקבות סערה ציבורית שפרצה לאחר שנחשפו הסכומים הנמוכים שקיבלו חטופים ששוחררו בעבר, ודרישה להגדיל את הזכויות והתשלומים להם הם זכאים.

על פי החוק החדש, מי שיוכר כפדוי שבי לאחר ה-7 באוקטובר 2023 יהיה זכאי למענק הסתגלות חד-פעמי של 50,000 שקלים. בנוסף, מי שנחטף לאחר התאריך הזה ויוכר כפדוי שבי, יזכה לכל הזכויות המוענקות לנכה צה"ל או נפגע פעולות איבה שנקבעה לו דרגת נכות של 50%, ולמימון טיפול רפואי למשך 36 חודשים.

"ניסינו ככל יכולתנו, בשיתוף עם משרדי הממשלה, לתת מענה שייתן מזור, ולו במעט, למכאובי החטופים ששוחררו", אמר יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ ישראל אייכלר. "המעטפת הרחבה שאושרה אמורה לגרום לחטופים אשר שוחררו להשתקם, אך שום דבר כספי לא יוכל לפצות על השבי עצמו".

ח"כ יצחק קרויזר, מיוזמי ההצעה הפרטית, קרא לחבק את משפחות החטופים: "הבנו כי נדרשת כאן חקיקה חדשה ומידית. הצעת החוק מזכה את החטופים בכל הזכויות והמעטפת השיקומית הנלווית המוענקת לנכי צה"ל נפגעי פוסט טראומה. אני קורא מכאן לכולנו ולכל עם ישראל לחבק את משפחות החטופים ועטוף אותם בחמלה ובאהבה. אין כאן קואליציה ואופוזיציה, אין כאן ימין ושמאל".

בקרב הציבור הרחב שררה תחושה כי הטיפול בחטופים ששוחררו היה לקוי וחסר עד כה. "זה היה צריך לקרות כבר מזמן", אמרה ראשית סדורי, תושבת חדרה שבנה היה חטוף במשך תשעה חודשים וזכה לדרגת נכות של 35% בלבד. "הם עברו גיהינום. זה נורא מה שעשו להם וגם הטיפול בהם היה נורא".

מנהיגי ארגוני הנכים וגורמים במערכת הביטחון ציינו כי במשך שנים יוזמות לשיפור התנאים לחטופים ששוחררו לא יצאו לפועל. "מקווים שהפעם יהיה שינוי אמיתי, הממשלה חייבת להכיר בסבלם ולהעניק להם תנאי קיום ראויים וטיפול שיקומי מקיף", אמר טל עמית, יו"ר ארגון נפגעי הפוסט-טראומה.

שרת הרווחה דאז, מירי מוזס, הייתה ממובילות המאבק להגדלת הזכויות וציינה: "חטופים עברו חוויה קשה שזועזעה את נפשם. על מדינת ישראל לקחת אחריות ולדאוג להם באופן נאות".  בתגובה לחוק אמרה: "אני שמחה על כך שלאחר מאבק ממושך הצלחנו להכניס תיקון בסיסי לטובת פדויי השבי, אבל זה רק צעד ראשון במסלול ארוך".

לעומת זאת, גורמים אחרים טענו שיש להמשיך לפעול להגדלת הזכויות והתמיכה בחטופים ובני משפחותיהם. "לצערי, עדיין ישנו פער בין מה שמגיע להם לבין מה שהם מקבלים", ציין סא"ל (מיל') משה גולדמן, שהיה שבוי בעצמו.

בישראל יש כיום כ-300 פדויי שבי החיים בקרבנו וסבלו שנים על גוויהם בשבי אכזרי. עם אישור החוק החדש, קיימת תקווה שיוכלו לשקם את חייהם ולקבל הכרה ראויה בסבלם וחוסנם הנפשי.