דעות, פוליטיקה

גוש הימין עולה, לפי הסקר 74 מנדטים (08.05): רק הליכוד 38 ועוצמה יהודית 21

סקר חדש שנערך על ידי 'מעקב' מראה עלייה חדה של מפלגות הימין. דים אמור || 08.05.2024 הליכוד, המפלגה הגדולה בישראל, נהנית מתמיכה של 38% מהנשאלים – רמה גבוהה שמשקפת אמון ציבורי רחב בראשות בנימין נתניהו. התופעה המפתיעה ביותר היא הזינוק של מפלגת "עוצמה יהודית", זוכה ל-21% מקולות הבוחרים בסקר זה.

סקר חדש שנערך על ידי 'מעקב' מראה עלייה חדה של מפלגות הימין.

דים אמור || 08.05.2024

הליכוד, המפלגה הגדולה בישראל, נהנית מתמיכה של 38% מהנשאלים – רמה גבוהה שמשקפת אמון ציבורי רחב בראשות בנימין נתניהו.

התופעה המפתיעה ביותר היא הזינוק של מפלגת "עוצמה יהודית", זוכה ל-21% מקולות הבוחרים בסקר זה. מנהיג המפלגה, איתמר בן-גביר, מצליח להציג עמדות לאומניות קיצוניות כפתרון הרצוי למצב הביטחוני הרעוע.יש עתיד: 10%;

ישראל ביתנו: 8%;

הימין הממלכתי: 7%;

ש"ס: 4%;

הציונות הדתית: 4%;

מרץ: 3%;

עבודה: 3%;

חד"ש/בל"ד/רע"ם: 2%.

ניתוח הנתונים מראה שמגמה זו נובעת ישירות מתחושות הפטריוטיות והרוח הלוחמנית שאחזה בציבור הישראלי בתקופת הלחימה הממושכת. רבים מאשימים את הממשלה הקודמת, אך כמו גם יש רבים שבכלל לא מאשימים.

ואולם, חשוב לציין שזוהי בדיוק הסיבה שהובילה למלחמה הארוכה והיקרה. סירובן של ממשלות קודמות, להתמודד (בנט/לפיד וביבי) עם איום הטרור הבא מרצועת עזה. תמיכה כספית בארגון "חמאס" ועצימת עין מפני הפרות החוק והסכמי השלום על ידי הארגון, הביאו למצב הנוכחי שבו תושבי דרום ובצפון עדיין נמצאים בסכנה ממשית.

עם זאת, העלייה הבולטת במפלגות הימין המתון והקיצוני מציבה דילמה קשה לציבור הישראלי. מצד אחד, קיימת כמיהה עזה לשלום ולביטחון משופרים לאחר תקופה כה קשה. מצד שני, הנטייה לפתרונות קיצוניים עלולה להחריף עוד יותר את המצב ולהשית מחיר דמים כבד על אזרחים חפים מפשע משני הצדדים.

במצב זה, על מנהיגי ישראל להפגין שיקול דעת וראיית טווח ארוכה. השיבה לשלטון של גוש הימין, עם או בלי רוב יציב, מחייבת דרך פעולה מאוזנת מבלי לוותר על הדרישה לביטחון ראוי לאזרחי ישראל.

נכון לציין: בגלל העיוורות של הממשלה ואכזריות של ארגון חמאס במתקפה (07.10) נרצחו ונהרגו כ-1,145 ישראלים וזרים, רובם אזרחים, ונפצעו יותר מ-1,941,בהם כ־360 במצב קשה-אנוש. , ו-132 עדיין בשבי.

*בסקר השתתפו 653 בני אדם מעל גיל 18 (מתוך האוכלוסיות השונות).

אהבתם שתפו :