אקטואליה, דעות, כלכלה, משפט LAW, תרבות

שח"ם ארגון השחקנים דיווח באופן חלקי על שכרם של העובדים! אורי רשטיק קיבל שכר כחצי מיליון ש"ח!

חשבתם שבארגון "שח"ם" מתנדבים? ממש לא, כלומר בכלל לא מתנדבים! למעשה, מר אורי רשטיק היה מקבל שכר כמו נבחר הציבור. ארגון השחקנים לא טרח למסור לציבור את שכרם ( באופן המלא ) של 5 מקבלי השכר הגבוה בארגון! מדוע הסתירו מידע? מדוע ארגון הגיש דיווח חלקי?

DIM AMORדים אמור

חברי הארגון חייבים לשאול באסיפה הכללית למה "שח"ם" דיווח על השכר ברוטו בלבד ללא הוספת מידע בנוגע לתשלומים אחרים והתחייבויות לתשלום.

בזמן שאלפי שחקנים יושבים בבית ללא עבודה, בשנת 2019 מנכ"ל "שח"ם", מר אורי רשטיק קיבל משכורת בסדר גודל של סגן שר, חבר כנסת, כלומר כחצי מיליון שקל! כל זה קורה בעת שאמנים ישראלים לא רואים אור בקצה המנהרה.

שחקני תיאטרון וקולנוע מאמנים לארגון "שח"ם" בעיניים עצומות, וכלל לא מסוגלים להאמין שב "שח"ם" יש בעיות!

בסופו של דבר מדובר על הכסף של השחקנים.

מדי שנה משרד התרבות מעניק ל"שח"ם" תמיכה הכספית ( כספי הציבור ), המדינה מצפה מארגון השחקנים מעשים ( כמו קידום מעמד השחקן ועוד…),  אך במציאות אנו רואים ש"שח"ם" בין היתר דאג למר רשטיק, כלומר "למלא את כיסו בכסף", שכר כחצי מיליון שקל בעמותה "ללא מטרת רווח", לא רע! יש לומר: רק בזכות ביקורת עומק אנו יודעים את אמת! 

הזוי! אבל עובדי "שח"ם" ניסו להסתיר מהציבור את שכרם? בגלל זה הגישו דיווח חלקי לרשם העמותות? שיא הזלזול! אך השחקנים גם את זה יספגו וישתקו! פראיירים? כן!!!

מדוע ישתקו? כי מפחדים ממפלצת אשר בעצמם יצרו! הסבר, שחקנים חברי "שח"ם" שוכחים: ארגון "שח"ם" מקבל תמיכה ענקית מהממשלה בגלל כמות החברים בעמותה, אין חברים – אין תמיכה!

אך ורק חברי הארגון בוחרים את הוועד ואת מנהליו, ולא ההפך! הציבור בוחר את ראש הממשלה, זוכרים? כך גם בעמותה (*) חברי העמותה הם אלה שבוחרים את נציגיו!

(*) ארגון "שח"ם" – עמותה, מספר העמותה: 580356210 ( לחץ כאן למידע נוסף ).

פחות חברים פחות כסף, ביטול חברות = ביטול דמי חבר ( מדובר על כ – 2,000,000 ש"ח בשנה ).

פחות כסף = פחות חוצפה! חברי העמותה יכולים וחייבים ללמד את "שח"ם" לכבד אותם, "שח"ם" שייך לשחקנים ולחברי העמותה! 

בעיניי ארגון "שח"ם" חייב לעבור רפורמה ולשנות את ההתנהלות, למעשה להפסיק למכור קורסים ויותר לקדם את השחקנים ואת מעמדם!

ארגון "שח"ם" בין היתר פועל כאיגוד המקצועי (כביכול אמור לפעול כאיגוד מקצועי אשר מייצג את השחקנים)! לידיעתכם, בישראל יש הרבה איגודים מקצועיים, כמו: איגוד הרופאים, עו"ד, עיתונאים, כלכלנים וכו'! נשמע לכם הגיוני שאיגוד הרופאים ימכרו לציבור קורסים ולימודי רפואה? או איגוד עו"ד (לשכת עו"ד) ימכרו לימודי משפטים?

באיגודים מקצועיים בעלי מקצוע מתקבלים אך ורק על סמך תעודות! כן, באיגודים מקצועיים יש השתלמויות, אך הם ללא עלות, כי חברי האיגוד משלמים דמי חבר! בארגון "שח"ם" יש השתלמות ללא עלות? ממש לא! יותר מי זה, אולי אחדש לכם: בארגון "שח"ם" יש עשרות חברים אשר כלל לא למדו משחק 3 שנים, למעשה, מספיק שקיבלו תפקיד קטן בפרסומת אינטרנטית, ציטוט מתוך התקנון: "שכבר הופיע בתחומי הטלוויזיה ו/או הפרסומת ו/או ו/או האינטרנט"!

בסופו של דבר עשרות אנשים שלא למדו משחק (3 שנים) קיבלו חברות ב"שח"ם"! "אומן/ית מבצע/ת" כך ב"שח"ם" נקראים אנשים אשר כלל לא למדו משחק (או למדו בקורסים קצרים), יחד עם זאת חברותם שווה עם שחקנים אשר למדו משחק 3 שנים ויותר!

שחקן = מקצועי? הרי זה הסלוגן של "שח"ם"!

האיגוד מקצועי לא לוקחים בחשבון שמשחק לומדים 3 שנים ( מסלול תלת שנתי ( בחו"ל 4 שנים ) )! נראה לכם הגיוני שאדם אשר סיים קורס "עזרה ראשונה" ב"מד"א" או "איחוד ההצלחה" ויתקבל לאיגוד הרופאים בתור רופא/ה "מבצע/ת"? או עוד דוגמא, אדם שמאוהב בבית המשפט והוא בעל לייקים רבים ברשתות חברתיות – יהיה רשאי להתקבל ללשכת עו"ד בתור עו"ד "מבצע/ת" ? מצחיק לא!?! ב"שח"ם" הכל מותר, כי כל חבר זה כסף! שום דבר לא אישי, איך שאומרים: "It's business baby".

את האמת, לעיתים, לא ברור "שח"ם" זה איגוד מקצועי או בית הספר לסדנאות משחק אשר מעניק לחבריו הנחה של 10%?

עובדות: בארגון "שח"ם" יש עשרות חברים אשר לא למדו משחק באופן מקצועי, מעניין, מדוע שחקנים אשר כן למדו משחק 3 שנים ממשיכים להיות חברי הארגון !?!

ייתכן, כאשר שחקנים אשר למדו משחק 3 שנים יתחילו לכבד את עצמם ואת המקצוע, למעשה יבטלו את חברותם ב"שח"ם", אולי אז יהיה שינוי אמיתי!

שחקנים יקרים תנשמו ותעצרו! תחשבו דקה ותשאלו את עצמכם שאלה הבא: מה ארגון "שח"ם" עשה עבורי? ואולי תבינו, שקיבלתם רק הנחה של 10% בקורס צ'בק ( קרא על קורס צ'בק )!

שחקנים מקצועיים יודעים לנתח את הסיטואציות?!?

מה שכן, בזכות השחקנים ארגון "שח"ם" קיים! לפי דעתי הגיעה זמן שחברי "שח"ם" צריכים לקום ולעשות שינוי בארגון, "שחם" שייך אך ורק לחבריו.

אתם רוצים להיות עיוורים?!? או שאולי, זה הזמן לשאול שאולות!

בעבר ע"י הוגשה תלונה לרשם העמותות, ביקשתי לבצע ביקורת עומק בארגון "שח"ם" ( להורדת מסמך לחץ כאן ).


תוצאות ביקורת עומק של רשם העמותות:

עיקר הממצאים והמסקנות.

1. ועדת הביקורת אינה ממלאת את כל תפקידיה בהתאם לנדרש בחוק – מסקירת הפרוטוקולים של ועדת הביקורת לשנים 2018 ו- 2019 עולה כי קיימת בהם רק המלצה לאישור הדוחות הכספיים והמילוליים ואין בהם מידע בנוגע לעניינים נוספים אשר בדיקתם נדרשת בהתאם להוראות סעיף 30 לחוק העמותות.

2. מבדיקות מדגמיות (רכש מחשוב וכן רכש של ציוד משרדי בחודש 12/2019 עולה כי העמותה אינה נוהגת לקבל הצעות מחיר טרום התקשרות עם ספקים ונותני שירותים (לרבות קבלת שירותים משפטיים) וזאת בניגוד לנוהל בעניין זה.

3. העמותה מעסיקה את מר אורי רשטיק אשר להסבריה משמש בתפקיד 'רכז פעילות'. עלות השכר של עובד זה לשנת 2019 הסתכמה בכ – 500 אלפי ₪. מעיון בהסכם ההעסקה של העובד הנ"ל עולה כי הגדרת תפקידו הנה: 'מרכז פעילות העמותה' ( כך גם בדוחות המילוליים ) וכי התפקיד כולל את האחריות על מכלול פעילות העמותה, ניהול שוטף ופיתוח תפעולי ואדמיניסטרטיבי על כל הכרוך בכך וכן הובלת פעילויות שמטרתן מיצוב העמותה, הגדלת הכנסותיה והרחבת קשריה.

יחד עם זאת, העמותה דיווחה כי היא לא מעסיקה מנכ"ל וכי ניהול העמותה מתבצע ע"י ועד העמותה. לאור האמור לעיל, ניכר כי בפועל העובד הנ"ל משמש כמנכ"ל העמותה. מעיון בדוחות הכספיים עולה כי שכרו של עובד זה סווג למסגרת עלות הפעילות. לפיכך, ניכר כי הדיווח הכספי והמילולי בעניין זה אינו נאות (*).

4. מינוי מורשי חתימה בעמותה לא דווח לרשם כנדרש בהוראות סעיף 38 לחוק ובהתאם לתקנות העמותות (טפסים), תשסט-2009 .מפרוטוקול הוועד מיום 04.09.2019 עולה כי העמותה מינתה מורשי חתימה אך, מסקירת תיק העמותה, עולה כי העמותה לא מסרה לרשם דיווח כנדרש בחוק.

5. בדוחות הכספיים לשנים 2018 ו- 2019 לא ניתן ביטוי לשווי עבודת מתנדבים וזאת בניגוד להוראות ג"ד 69 ותקן 5.

6. דיווחי העמותה על 5 מקבלי השכר הגבוה בדוחות המילוליים לשנים 2018 ו- 2019 אינם נאותיםנמצא כי העמותה דיווחה על השכר ברוטו בלבד ללא הוספת מידע בנוגע לתשלומים אחרים והתחייבויות לתשלום.

7. דיווחי העמותה בדוחות המילוליים לשנים 2018 ו- 2019 על צדדים קשורים אינם תקינים – מסקירת המסמכים השונים עולה כי העמותה לא דיווחה על צדדים/תאגידים קשורים בהם היא חברה ו/או על פעילות כספית מולם, כדלקמן:

צד קשור: להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל (ע"ר) 580048205. העמותה חברה בגוף זה. העמותה משלמת לגוף זה מידי שנה דמי חבר בסך של 8,000 ש"ח.

תאגיד קשור: פרס התיאטרון הישראלי (ע"ר) 580283281 – העמותה חברה בגוף.

להורת מסמך לחץ כאן!

חשוב לציין: אסתי זקהיים וגיא לואל ( דאז יו"ר "שח"ם") ידעו הכל, יותר מכך אישורו את הדיווחים, למעשה הם חתומים על הדוחות!

 

(*) נעמיק בסעיף 3: ששכר מינימום בישראל בשנת 2019 היה כ 5,000 ש"ח.

בנוסף החוק קובע: שכר עובדי המוסד הציבורי ומנהליו לא יעלה על עלות שכר מקסימאלית של מנכ"ל במשרד ממשלתי.

בשנת 2019 שכר של עובדי המוסד הציבורי עמד על סך כ 450,000 ש"ח:

אתם עדיין מאמינים לארגון "שח"ם" בעיניים עצומות? זכותם!

קרא תחקיר נוסף: תמיהות ותהיות רבות עולות ממינויו של אורי רשטיק מנכ"ל "אשכולות"! חברת אשכולות פועלת ללא שקיפות! – לחץ כאן.

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות