אמנות 18+, גאווה 18+, דעות

"צופה הציפורים" מותחן שמערער על גבולות ההסכמה 18+

בעולם הקולנוע, לעתים רחוקות אנו נתקלים בסרטים שמצליחים לטלטל את הצופה ולהותיר אותו עם תחושה עזה של אי-נוחות ומחשבה מעמיקה.
Birder

DIM AMORדים אמור (18+)

"צופה הציפורים" (Birder), סרט הביכורים של הבמאי נייט דושקן, הוא בדיוק כזה – יצירה מורכבת, נועזת ומטרידה שמגיעה לסינמטק תל אביב במסגרת סופ"ש הגאווה 2024.

הסרט, שזכה לשבחים בפסטיבלים רבים וקטף את פרס סרט הביכורים הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הקווירים של מלבורן 2023, מציג סיפור שעל פניו נשמע תמים: כריסטיאן ברוקס (מייקל אמרי), צופה ציפורים, מגיע למחנה קווירי עירום על שפת אגם נידח בניו המפשייר. אולם, מהר מאוד מתברר כי מאחורי החזות התמימה מסתתרות כוונות אפלות.

‏‏52825 – עותק
מתוך "צופה הציפורים"

דושקן, יחד עם התסריטאי אמנון לורי, רוקם עלילה מתוחכמת שבה ברוקס מתערה בקהילה העירומה, רוקם קשרים עם חבריה ומפתה אותם בקסמיו. הוא משתמש בגופו ככלי לפיתוי ומניפולציה, ובהדרגה מערער את מארג היחסים העדין בקומונה. ככל שהסרט מתקדם, הצופים עדים להתפתחות מטרידה: ההסכמה, שנדמית תחילה כמובנת מאליה, הופכת לכלי משחק בידיו של ברוקס.

"צופה הציפורים" אינו מסתפק בהצגת יחסים ארוטיים על המסך. הוא חותר תחת ההנחות הבסיסיות שלנו לגבי מיניות, כוח והסכמה. הסרט מאתגר את הצופה לחשוב מחדש על המושג "הסכמה" ועל הדרכים שבהן היא יכולה להיות מנוצלת לרעה. דושקן מצליח ליצור אווירה של מתח מתגבר, כאשר כל מפגש מיני הופך למשחק כוחות פסיכולוגי, והגבול בין תשוקה לסכנה מיטשטש.

52825
מתוך "צופה הציפורים"

חשוב לציין כי הסרט אינו מיועד לכל צופה. הוא מסווג לצפייה מגיל 18 ומעלה בשל תכנים מיניים בוטים, עירום מלא ואלימות. אולם, למרות – ואולי בזכות – הפרובוקטיביות שלו, "צופה הציפורים" מצליח לעורר דיון חשוב על נושאים שלעתים קרובות נותרים בשוליים של השיח הציבורי.

הבחירה בשחקן מייקל אמרי לתפקיד כריסטיאן ברוקס מתבררת כמבריקה. אמרי מצליח להעביר מנעד רגשי מורכב – מקסם ופיתוי ועד לאיום מרומז – תוך שימוש מינימלי באביזרים. למעשה, העירום הכמעט מוחלט לאורך רוב הסרט הופך לאמצעי אמנותי בפני עצמו, המדגיש את הפגיעות של הדמויות ואת הסכנה המרחפת מעליהן.

צילומי הנוף של ניו המפשייר מוסיפים רובד נוסף ליצירה. היופי הפסטורלי של האגם והיער מהווה ניגוד חד לאירועים הקודרים המתרחשים בו, ומזכיר לנו שלעתים הסכנה אורבת דווקא במקומות היפים והשלווים ביותר.

WhatsApp Image 2024-06-14 at 10.58.39
מתוך "צופה הציפורים"

ההקרנה בסינמטק תל אביב מהווה הזדמנות נדירה לא רק לצפות בסרט, אלא גם להשתתף בשיחה עם היוצרים. הבמאי נייט דושקו והתסריטאי אמנון לורי יהיו נוכחים לאחר ההקרנה, ויאפשרו לקהל להעמיק בתהליך היצירה ובמחשבות שמאחורי הסרט המטלטל הזה.

"צופה הציפורים" הוא לא סרט קל לצפייה, אך הוא בהחלט סרט שאסור להחמיץ. הוא מזמין אותנו לצאת מאזור הנוחות, לבחון מחדש את תפיסותינו לגבי מיניות וכוח, ולהתמודד עם שאלות מורכבות על טבע ההסכמה. זוהי יצירת ביכורים מרשימה שמבטיחה כי נשמע עוד רבות על הבמאי נייט דושקן בעתיד.

ההקרנות יתקיימו בסינמטק תל אביב החל מיום חמישי הקרוב ועד יום ראשון, ה-16 ביוני, כחלק מאירועי חודש הגאווה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש, שכן צפוי ביקוש רב. זהו סרט שיעורר בכם מחשבה ודיון הרבה אחרי שהאורות באולם יידלקו.

בכניסה לעמוד אני מאשר/ת שאני בן / בת 18+