אקטואליה, דעות

אסון ברפיח: תקרית קטלנית גובה את חייהם של שמונה לוחמים

בתקרית טרגית שהתרחשה היום (שבת) בדרום רצועת עזה, נהרגו שמונה לוחמי צה"ל כאשר רכבם המשוריין עלה על מטען חבלה רב עוצמה. האירוע, שהתרחש בסמוך למחנה הפליטים ברפיח, מהווה את אחד האסונות הכבדים ביותר מאז תחילת הלחימה בעזה.
55665

הרכב המעורב בתקרית היה נגמ"ש הנדסי מסוג נמר (נמר"ה), אשר שימש את הכוחות בפעילות מבצעית באזור. על פי תחקיר ראשוני, הפיצוץ האדיר שנגרם ככל הנראה ממטען גחון, גרם להתלקחות מיידית של הרכב המשוריין. עוצמת הפיצוץ הייתה כה חזקה עד כי לקח לכוחות החילוץ כשעתיים להגיע אל הרכב ולהתחיל בפעולות החילוץ.

מבין שמונת החללים, הותר לפרסום שמו של סרן ווסים מחמוד, בן 23 מהיישוב בית ג'אן. סרן מחמוד שירת כסגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601 של עוצבת עקבות הברזל 401, והיה ידוע כקצין מוערך ומסור. מועד הלווייתו טרם נקבע, אך צפוי להיות מלווה באבל כבד בקהילתו ובקרב חבריו ליחידה. שמותיהם של שבעת החללים הנוספים טרם הותרו לפרסום, אך נמסר כי משפחותיהם כבר עודכנו על האסון הכבד.

whatsapp-image-2024-06-15-at-17-24-42
צילום: צה"ל תוכן ע"פ סעיף 27א'
20240614_180731_800x600
צילום: צה"ל תוכן ע"פ סעיף 27א'

צוותי חקירה מיוחדים הוקמו על מנת לבחון את נסיבות התקרית ולהפיק לקחים מיידיים למניעת אירועים דומים בעתיד. צה"ל ממשיך בפעילותו הנחושה לחיסול תשתיות הטרור ברצועת עזה, תוך שמירה על ביטחון כוחותיו.

התקרית מדגישה את המורכבות והסיכונים הגבוהים הכרוכים בלחימה בשטח בנוי וצפוף כמו רצועת עזה. האויב, המנצל את הטופוגרפיה המאתגרת ואת קרבת האוכלוסייה האזרחית, ממשיך להציב אתגרים קשים בפני כוחות צה"ל הפועלים באזור.

בעורף ובקרב משפחות החיילים, האבל כבד. קהילות רבות ברחבי הארץ מתאחדות בצער ובתמיכה במשפחות הנופלים, כאשר רבים מביעים הזדהות עם הקורבן הכבד שמשלמים הלוחמים בחזית.

בשעות הקרובות צפויים להתפרסם פרטים נוספים אודות הלוחמים שנפלו, כמו גם עדכונים לגבי הלוויות ומסעי ההלוויה. המדינה כולה עוטה שחורים, כאשר שמונה משפחות נוספות מצטרפות למעגל השכול הרחב שנוצר מאז פרוץ המלחמה.

נתניהו בהצהרה מיוחדת, ראש הממשלה ציין בשמו את סגן מפקד פלוגה בגדוד הנדסה, סרן ווסים מחמוד, והזכיר כי שמותיהם של שאר הנופלים טרם הותרו לפרסום.