דעות, משפט LAW, פלילי

גנבו ציוד של קורבנות הטבח במסיבת "נובה"

בתום טבח דמים אכזרי במסיבת הטבע "נובה" שהתקיימה בעוטף עזה ב-7 באוקטובר, התגלתה תופעה מחרידה של ניצול הטרגדיה לצרכים אנוכיים ופליליים. שלושה צעירים תושבי באר שבע, לירן יעקובוב בן 28, נתנאל אביב בן 29 ועוז ירוחם בן 29, החליטו לנצל את הכאוס ששרר באזור לאחר הפיגוע הקטלני וגנבו רכוש רב מכלי רכב וחפצים אישיים של הקורבנות שנרצחו באכזריות על ידי מחבלים פלסטינים.
45362

DIM AMORדים אמור

לפי כתב האישום שהוגש נגדם, השלושה שמעו על הטבח הנורא וכבר למחרת, בשעות הצהריים, הגיעו למתחם האירוע הטראומטי במטרה לבצע שוד ובוזה של רכוש הנרצחים. למרות צו צבאי שהכריז על האזור כשטח צבאי סגור, הם התחכמו וניסו להסתנן לשטח באמצעות תרגילי תעתוע ושקרים לשוטרים שאבטחו את המחסומים.

לאחר שהצליחו להתגנב לזירת הטבח, השלושה סיירו בשטח, פרצו לארבעה כלי רכב נטושים וגנבו רכוש יקר ערך של הקורבנות – מחשבים ניידים, תכשיטים, כרטיסי אשראי, תעודות זהות, מזומנים בשווי עשרות אלפי שקלים, וציוד אלקטרוני וצריכה נוסף. הם אף פרצו לקרוואן שהיה באתר וגנבו ממנו רכוש רב.

מה שהפליל את השלושה והוביל למעצרם היו מצלמות האבטחה שפעלו באתר האירוע ותיעדו את מעשיהם הנבזים וחסרי רגישות. סרטוני הוידאו המזעזעים הראו אותם פורצים לרכבים נטושים.

פרקליטות מחוז דרום הגישה נגדם כתב אישום חמור בגין גניבת רכוש מנרצחי הטבח במסיבת "נובה". המשטרה מתייחסת למקרה כתופעה "מכוערת ובזויה" של ניצול אכזרי של טרגדיה לשם רווח אישי וגניבה חסרת רגש ורסן. למרות זאת, הסתמן כי בתיאום עם הפרקליטות, השלושה שוחררו למעצר בית לאור הפשע המזעזע שביצעו.

ברשת X אלמוג בוקר, כתב כך:

3DIM
מתוך העמוד almog boker, רשת X, תוכן ע"פ סעיף 27א'.

"איזה בושה: בהסכמת הפרקליטות הנאשמים בגניבת רכוש מהנרצחים בטבח בשבעה באוקטובר ישוחררו למעצר בית.

לירן יעקובוב, נתנאל אביב ועוז רוחם מבאר-שבע שנאשמו שיום אחרי הטבח במסיבה שיקרו לשוטר כדי להיכנס לשטח הצבאי הסגור, ואז גנבו משם רכוש רב השייך לאזרחים שנרצחו או נמלטו מהמחבלים, ישוחררו למעצר בית. בצעד תמוהה ויוצא דופן הגיעה הפרקליטות להסכמה עם עורכי דינם של הנאשמים ולפיה השלושה ישוחררו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני. לדברי הנוכחים במקום גם השופט הופתע מהחלטת הפרקליטות להסכים לשחרור של הנאשמים.
בגלל עניין טכני (התקנת קו בזק אצל הנאשמים) השחרור נדחה ביומיים".

תגובת הפרקליטות: "בהתאם להחלטת בית המשפט במקרה דומה, בתיק המדובר – הסכימה הפרקליטות למעצר עד תום ההליכים של הנאשמים בדרך של איזוק אלקטרוני. חשוב להדגיש כי בהתאם לחוק איזוק אלקטרוני, דינו מעצר לכל דבר".

מאיר חג'ג' וגולני ג'ורג'
מאיר חג'ג' וגולני ג'ורג'

עוד מקרה נוראי:

פרקליטות מחוז דרום הגישה כתב אישום חמור נגד שני תושבי באר שבע, בגין חשד לגניבה בנסיבות מחמירות של רכוש השייך לקורבנות טבח המונים שאירע במסיבת הטבע "נובה" בחניון רעים, שבמהלכו נרצחו מאות צעירים על ידי מחבלים פלסטינים.

על פי כתב האישום, מאיר חג'ג' בן 49 ובן דודו גולני ג'ורג' בן 33, חצו באופן בלתי חוקי את המחסומים המשטרתיים שהוצבו בשטח לאחר האירוע הקשה, תחת תרוז מצג שווא – כי הם מגיעים לסייע למשפחות הנפגעות. למעשה, מטרתם היחידה היתה לפשוט על רכוש יקר של הקורבנות שנותר בזירה.

החשודים פעלו ביממה שלאחר הטבח הנורא, בעת שהשטח עדיין היה נתון תחת סגר צבאי וכוחות הביטחון איששו את המקום לצורך חילוץ הגופות וחקירת זירת הפשע. בכתב האישום נטען, כי חג'ג' וג'ורג' התלוו לשותף נוסף שזהותו לא נחשפה, והצליחו להתגנב לשטח האסור באמצעות מרמה והונאת שוטרים שפיקחו על המחסומים.
חג'ג' וגולני מיוצגים ע"י עורך הדין עמית ויצמן, מן הסתם הם הכחישו את הגניבות. לפי טענתם: התכשיטים נרכשו מתושב באר שבע, ללא ידיעה כי מקורם בזירת הפשע האיומה. אך גרסתם לא שכנעה את החוקרים, שכן לא נמסרו פרטיו של המוכר האנונימי.

כתב האישום מייחס לחשודים עבירות חמורות של גניבה בנסיבות מחמירות וכניסה בלתי-חוקית לשטח צבאי. אחד מהם, אף מואשם בהחזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית. מעשים שזעזעו את הציבור ופורשו לבירור משפטי מקיף.

צילום: דים אמור (בית המשפט)