אקטואליה, דעות, כלכלה

אינטל מקפיאה את הרחבת המפעל בקריית גת: פגיעה קשה בכלכלה הישראלית

בהודעה חריגה שהגיעה לספקים שנבחרו לבצע את הרחבת מפעל אינטל בקריית גת, נמסר כי החוזים עליהם חתמו – מבוטלים. ההחלטה המפתיעה מהווה פגיעה קשה בכלכלה הישראלית, לאחר שרק בדצמבר האחרון הכריזה ענקית השבבים על השקעת ענק של כ-25 מיליארד דולר בהרחבת המפעל הקיים.
Intel

DIM AMORדים אמור

במסגרת ההסכם עם ממשלת ישראל, אינטל אמורה הייתה לקבל מענק תמריצים בשווי 3.2 מיליארד שקל, ובתמורה התחייבה לרכוש שירותים בהיקף של 60 מיליארד שקל מספקים ישראליים בעשור הקרוב. ההשקעה הגדולה נתפסה כהזדמנות משמעותית לחיזוק הכלכלה המקומית ויצירת אלפי משרות חדשות.

למרות זאת, בימים האחרונים קיבלו ספקים שנבחרו לבצע את ההרחבה הודעה מפתיעה מאינטל, לפיה החוזים עליהם חתמו – מבוטלים. במשרד האוצר טענו כי הם מכירים את ההחלטה, אך הסבירו שמדובר בשינוי טכני בחוזה עם הקבלן ולא בעצירה של השקעות החברה בישראל או שינוי בתמריצים שהוצעו.

מצידה, אינטל הבהירה כי "ישראל ממשיכה להיות אחד מאתרי הייצור והמו"פ הגלובליים המרכזיים שלנו, ואנו ממשיכים להיות מחויבים לאזור". החברה ציינה כי היקף וקצב הרחבת הייצור באתריה ברחבי העולם תלויים במספר גורמים משתנים, וכי ניהול פרויקטים גדולים כרוך לעתים בהתאמות בלוחות הזמנים.

יחד עם זאת, ההחלטה להקפיא את הרחבת המפעל בקריית גת מהווה מכה קשה לכלכלה הישראלית, שציפתה ליצירת אלפי משרות חדשות והזרמת עשרות מיליארדי שקלים למשק. כעת, נותר לראות כיצד תתמודד הממשלה עם המציאות החדשה ואיזה צעדים תנקוט על מנת למתן את הפגיעה הצפויה בתעסוקה ובפעילות הכלכלית.