דעות, כלכלה, משפט LAW

רשות המסים דורשת החזר מענקי מלחמה מעסקים

רשות המסים החלה בשליחת מכתבי דרישה לעשרות עסקים בישראל להחזיר מענקי כספים עודפים שקיבלו במהלך מלחמת "חרבות ברזל". המהלך הוא חלק מההתנהלות השוטפת של הרשות לאחר סיום בדיקת תביעות המענקים שהוגשו על ידי כחצי מיליון עסקים.
Simple Colourful Before and After Color Grade

DIM AMORדים אמור

במהלך המלחמה שפרצה בחודש מאי 2023, ממשלת ישראל הקימה קרן סיוע למתן מענקים לעסקים שנפגעו מהלחימה. עד כה שולם סכום של כ-13.3 מיליארד שקל במסגרת מענקים אלה. עם זאת, לאחר בדיקה מקיפה של הזכאות, התגלה כי עשרות עסקים קיבלו תשלומים עודפים ביתר, ועל כן רשות המסים החלה לשלוח אליהם דרישות להחזרת הכספים.

בשלב זה, רשות המסים מיידעת את העסקים על חובות כספיים שנוצרו עקב מענקים עודפים אלה, אך טרם נוקטת בהליכי אכיפה לגבייתם. עם זאת, חובות אלה צפויים לצבור ריבית והצמדה, ולכן חשוב שהעסקים יערכו להחזרת הכספים בהקדם.

בניגוד למשבר הקורונה בו התקיימו מחאות נרחבות של עסקים על תהליך חלוקת המענקים, הפעם בוצע תהליך בדיקה ראשוני יותר מקיף של זכאות העסקים לפני הוצאת המענקים. כתוצאה מכך, היקף המקרים בהם נדרש החזר כספים הוא מצומצם יחסית, אך עדיין קיימים מקרים כאלה.

מתוך כ-530 אלף תביעות שהוגשו, כ-27 אלף נדחו וכ-434 אלף עסקים קיבלו תשלום סופי של מענק. עבור חלק מהתביעות הנותרות שולמו מקדמות בשיעור של עד 60%. ארגוני העסקים הובעה ביקורת על כך שרשות המסים דורשת החזר תשלומים, לפני שסיימה להעניק את מלוא המענקים לכלל הזכאים.