אקטואליה, דעות, כלכלה

הבורסה בת"א חותמת שבוע סוער במגמה שלילית

הבורסה לניירות ערך בתל אביב חתמה השבוע על ירידות חדות במדדים המרכזיים, בהמשך למגמה השלילית שאפיינה את השבועות האחרונים. על רקע חששות כלכליים והאטה צפויה, המשקיעים נמנעו מלקחת סיכונים ופעלו לממש רווחים, תוך יצירת לחצי מכירות על מניות רבות.
225258521

DIM AMORדים אמור

מדד ת"א 35, המורכב מחברות הבורסה בעלות שווי השוק הגבוה ביותר, רשם ירידה שבועית של 1.70% לרמה של 1,965.87 נקודות. מדד ת"א 125, המייצג באופן רחב יותר את כלל המניות הגדולות בבורסה, נפל בשיעור של 2.48% והגיע לרמה של 1,943.94 נקודות.

הירידות במדדים המשקפות תנודתיות גבוהה ואי-וודאות בשווקים המקומיים והעולמיים. משקיעים פרטיים ומוסדיים כאחד, מחפשים כר ביטחון לכספם בעת הנוכחית, תוך מכירת מניות במגזרים רבים.

מנית נאוויטס פטר עולה בבוקר, אל על צונחת

אחת המניות שהתבלטה לטובה השבוע, הייתה חברת נאוויטס פטר העוסקת בתחום הטכנולוגי. מניית החברה צמחה בשיעור של 17.08% וסגרה ברמה של 4,600 אגורות. עליית השווי של נאוויטס פטר, מיוחסת כנראה לתוצאות חיוביות במכירות ובפיתוחים טכנולוגיים חדשים שהציגה החברה.

בתחתית רשימת המניות המובילות בשבוע החולף, בולטת חברת התעופה אל על שמניתה צנחה בלא פחות מ-15.51% לרמה של 423.2 אגורות. הפגיעה בשווי החברה נובעת ככל הנראה מהשלכות משבר הקורונה הממושך על ענף התעופה, וכן מחששות צרכנים לטוס בשל היציבות הכלכלית הרעועה.

מניות נוספות שרשמו עליות בולטות היו הבורסה לני"ע בתל אביב עצמה עם עלייה של 4.31%, חברת ג'י סיטי (2.70%), טבע (2.57%) ואמות (2.41%). מנגד, ירידות חדות נרשמו במניות מיטרוניקס (-12.91%), טלסיס (11.80%), אפריקה ישראל (-11.58%) ונייס (-11.58%).

"המסחר הולך ונעשה תנודתי יותר", אמר השבוע אנליסט שוק ההון, עמית בן-יהודה. "אנחנו רואים תזוזות חדות במדדים, עליות ומפולות של מניות בודדות ללא סיבה ברורה. זה משקף חוסר ודאות בקרב המשקיעים לגבי העתיד הכלכלי ובעיות באיתור הזדמנויות חדשות להשקעה".

אי-הוודאות מציבה אתגר גדול למשקיעים להתמקד ארוכית טווח

בן-יהודה הוסיף, כי אי-הוודאות הכלכלית שוררת גם מעבר לגבולות ישראל, ומציבה אתגר גדול למשקיעים להתמקד בהשקעות ארוכות טווח. "אמנם יש תקופות של שפל עמוק, אבל בטווח הארוך המגמות עדיין חיוביות. מומלץ להמשיך ולהחזיק בתיקי ההשקעות ולא לפעול בחופזה בשלב זה".

מומחי ההשקעות ממליצים לא להתרגש מהתנודתיות הגבוהה ולשמור על קור רוח בהחלטות הפיננסיות. "אין ספק שלמצב הנוכחי השלכות לטווח הקצר, אולם בראייה רחבה יותר המשקיעים האמיצים והסבלניים הם שיזכו לתשואות משמעותיות", אמרה מיכל גולדפריינד, מנהלת תיקי השקעות בבנק הפועלים.

גולדפריינד המליצה לפזר את ההשקעות במניות מגוונות וכן לפנות לאפיקים נוספים כגון אגרות חוב קונצרניות איכותיות וקרנות השקעה מנוהלות. "בתקופות כאלה אין תחליף לפיזור סיכונים נכון. זה יאפשר למתן את התנודתיות ולשמור על יציבות בטווח הארוך".

עם המשך אי-הוודאות בשווקים העולמיים והמקומיים, צפויות עוד תנודות בשבועות הקרובים במדדי הבורסה והמניות הבודדות. המשקיעים נדרשים להתאזר בסבלנות רבה ולהמשיך לפעול באסטרטגיה ארוכת טווח מתוך הבנה שמדובר במצב חולף ושהמגמות הכלכליות האמתיות עדיין חיוביות.