אקטואליה, דעות, כלכלה, פוליטיקה

דיון סוער בוועדת הכספים: "ישראל תחטוף, הגירעון הגיע ל-7%"

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה היום (שלישי) לדיון סוער סביב הגירעון הצפוי לשנת 2024 והזינוק באינפלציה. חברי הכנסת תקפו בחריפות את התנהלות הממשלה ומשרד האוצר, וחששו מהשלכות כלכליות חמורות. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, תהה כיצד נקבע יעד הגירעון על ידי שר האוצר.
56565

DIM AMORדים אמור

הסיבה המרכזית לגירעון הגבוה היא המלחמה המתמשכת מול חמאס, אשר הובילה להוצאות כלכליות משמעותיות בשל גיוס המילואים, נזקים לעסקים, מפונים רבים ועוד. נציג אגף התקציבים במשרד האוצר הסביר כי הגירעון נמדד על פני 12 חודשים, וכי המשרד עומד בתחזיות שהציג בעבר, אך הזהיר שמצב החירום עלול להחריף אם תתפרץ לחימה נוספת.

ח"כ נעמה לזימי חשפה כי נתוני הגירעון לחודש אפריל הגיעו ל-7%, גבוה מהיעד של 6.6% שהוצג בתקציב. היא הביעה דאגה מסדרי העדיפויות של הממשלה, שמתכננת לקצץ בתקציבים חברתיים במקום בכספים קואליציוניים. "האוצר אתם שומרי הסף, הקול שלכם נעלם מידי", אמרה לזימי וקראה למשרד להתריע.

ח"כ אורית פרקש הכהן האשימה את שר האוצר בהיעדר אמינות פיסקלית, וטענה כי "אנחנו רגע לפני תהום, הנושא הזה לא מספיק מדובר". לדבריה, ההתנהלות הכלכלית בזמן המלחמה היא כשלון, כשהגירעון הוא רק דוגמה אחת לכך.

הוויכוח בוועדת הכספים משקף את החשש הגובר בקרב חברי הכנסת מפני התדרדרות כלכלית של ישראל, בשל גירעון ממשלתי גבוה והאינפלציה החריגה. הם קוראים לממשלה ולמשרד האוצר לנקוט צעדים נחושים כדי להשיב את המשק למסלול.