אקטואליה, דעות, כדאי להכיר, משפט LAW

מצב הביטוח הלאומי מדאיג: האם יישאר כסף לקצבאות בעתיד?

בהתאם להערכות חדשות של הביטוח הלאומי, קרן הביטוח הלאומי עלולה להתרוקן כבר בשנת 2036 - שמונה שנים מוקדם מהצפוי. כך עולה מדבריו של צביקה כהן, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. נתון זה מחריף את החששות לגבי יכולתו של הגוף לעמוד בהתחייבויותיו כלפי האזרחים בעתיד.
segelstein
DIM AMORדים אמור
"אזרחי ישראל צריכים לחיות בידיעה שיש גוף סוציאלי שנמצא שם עבורם והם שילמו כדי להבטיח זאת. מצב שבו הביטוח הלאומי לא יוכל לשלם קצבאות הוא אסון לאומי" מנכ"ל המוסד צביקה כהן.
2023מומחים מזהירים כי חוסר היציבות הכלכלית וגידול האוכלוסייה הם הגורמים המרכזיים לקשיים הצפויים של המוסד. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים כי שיעור הזקנה באוכלוסייה הישראלית עולה באופן עקבי, מה שמגדיל את הלחץ על תשלומי הקצבאות לגמלאים. במקביל, העלייה בתוחלת החיים מאריכה את תקופת הזכאות לקצבה.

נתון מטריד נוסף הוא ההערכה כי השלכות המלחמה האחרונה עלולות להחריף עוד יותר את המצב ולקרב את היום שבו תתרוקן הקרן סופית. פרטים על ההשלכות הכלכליות של הלחימה טרם פורסמו, אך ברור כי הן מחריפות את האתגר העומד בפני הביטוח הלאומי.

עורך הדין צבי זגלשטיין, מומחה לדיני ביטוח לאומי, מסביר: "המצב הוא אכן דאגה. הביטוח הלאומי נתפס כזכות בסיסית של האזרח, והציבור סומך עליו לקבל תמיכה בזמנים קשים. אנחנו רואים יותר ויותר ניסיונות לצמצם את הזכויות והטבות במטרה לחסוך כסף".

זגלשטיין מסביר איך הארגון כמו "יד מכוונת" פועל, למעשה ארגון אינו מייצג את האזרח בוועדות, הוא אך ורק נותן "הכוונה", וכנראה כתוצאה מכך בני אדם נשאים ללא קצבה, "חשוב להיעזר בעורך דין מומחה שיגן על זכויותיך" הוסיף עו"ד  זגלשטיין.

"לא להפקיר את זכויותיכם" – עו"ד צבי זגלשטיין מדריך לפעולה נכונה מול ביטוח לאומי.

בטור מעקב "שאל עורך דין", משתף עורך הדין צבי זגלשטיין מניסיונו הרב בהגשת תביעות לביטוח הלאומי ומספק טיפים חשובים לציבור.

זגלשטיין ממליץ להיעזר בעורך דין מנוסה כבר בשלב הראשון "יש חשיבות רבה לניסוח הפרטים בצורה מדויקת ומקצועית בעת פתיחת התיק. עורך דין יוכל לסייע בכך ולהבטיח שהתיק יוגש כראוי".

מהם השירותים שעורך הדין יכול להציע בהליך התביעה? "תפקידו של עורך הדין הוא לייצג את האזרח מול הביטוח הלאומי בכל שלבי התהליך – החל מפתיחת התיק, איסוף המסמכים הרלוונטיים, הגשת הטענות המשפטיות ועד להשגת הפסיקה המיטבית עבור הלקוח", הסביר עו"ד זגלשטיין.

אך מה בדבר העלות? התעריפים? תשלומים? שכר טרחה? כל הפרטים – לחץ כאן

בסרטון הבא של "מעקב", יידון נושא חשוב נוסף – תביעות ביטוח בתחומים השונים.

האם יש לכם שאלות לגבי תביעות מול ביטוח לאומי? שאלו את עו"ד צבי זגלשטיין, ואנו נפרסם את תשובותיו בתוכנית "שאל עורך דין" הבאה של "מעקב":

[email protected]‏ יש אפשרות לפנות ישירות לעו"ד, צבי זגלשטיין 03-9444-747 (לחץ כאן).

 יחד, נוכל לקדם שיח ציבורי ולמצוא פתרונות שיבטיחו את עתיד הביטחון הסוציאלי של אזרחי ישראל לדורות הבאים.

• שר העבודה, יואב בן צור: "עצמאות הביטוח הלאומי והמשך התשלומים לתושבי ישראל הם דבר הכרחי בחברה ערכית ומתוקנת. הציבור בישראל שילם כל חייו ביטוח לאומי והוא רוצה ללכת לישון בידיעה שאם חלילה משהו קורה – הביטוח הלאומי יהיה שם עבורו וישלם לו את כל הזכויות שצבר לאורך השנים. הנחתי את כל הגורמים הרלוונטיים לשבת יחד ולנסות להגיע לפתרונות ראויים, וזאת במקביל לאמירה הברורה שקיזוז קצבאות לא יהיה תחת המשמרת שלי. אנשים סיעודיים, אזרחים ותיקים, אנשים עם מוגבלות, מובטלים וכיו"ב לא ייפגעו. לאורך השנים עברו רפורמות בחקיקה, מועברים מיליארדי שקלים כל שנה – וזהו נושא חברתי, כלכלי וערכי שיש לתת עליו את הדעת כדי להבטיח את המשך קיומו".

• מנכ"ל הביטוח הלאומי, צביקה כהן: "הביטוח הלאומי הוא גוף שורשי וחברתי שהוקם עוד בימי גולדה מאיר, כדי להבטיח שכל אדם שזקוק לסיוע לא יהיה תלוי ברחמי הזולת אלא תוענק לו עזרה בזכות מלאה. הרוח והמדיניות הזו היא חוק במדינת ישראל וטוב שכך. משבר הקורונה והמלחמה הקשה שבה אנו נמצאים רק מחדדת את הצורך בארגון כמו הביטוח הלאומי שנותן מענה לנפגעי האיבה, למובטלים, לאזרחים ותיקים, לסיעודיים, למקבלי הבטחת הכנסה ועוד. במציאות שבה המצב הכלכלי והביטחוני משתנה באופן תדיר, אזרחי ישראל צריכים לחיות בידיעה שיש גוף סוציאלי שנמצא שם עבורם ושהם שילמו כדי להבטיח זאת. מצבו האקטוארי של הביטוח הלאומי הוא נושא שצריך להיות שקוף לציבור ולמקבלי ההחלטות כדי לוודא שתושבי ישראל מבוטחים עוד שנים רבות קדימה".

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות