אקטואליה, דעות, כלכלה, משפט LAW

מומחים מזהירים: "היד המכוונת" של ביטוח לאומי עלולה לפגוע בזכויות האזרח

בביקורת חריפה על פעילות "היד המכוונת" של המוסד לביטוח לאומי, מתריעים עורכי דין מובילים בתחום כי במקרים רבים, פעילות זו עלולה לפגוע בזכויות האזרח ולהוביל לקבלת סכומי קצבאות נמוכים מכפי שמגיע להם על פי חוק.
btl_800x458

"יש להבין כי 'היד המכוונת' אינה גורם משפטי המיועד לייצג את האזרח, אלא זרוע ביצועית של הביטוח הלאומי עצמו", מזהיר עו"ד מוביל בתחום, "ולכן קיים חשש ממשי שפעילותה תהיה נגועה בניגוד עניינים וכי האינטרסים של האזרח ייפגעו".

לדברי עורכי הדין, במקרים רבים נוטה "היד המכוונת" להימנע מליווי הדוק של התהליך הרפואי, דבר שעלול להוביל לקבלת אחוזי נכות נמוכים מהמגיע. "כאשר מיוצג על ידי עורך דין מומחה בתחום, הסיכויים לקבלת אחוזי נכות גבוהים יותר עולים באופן משמעותי", הוסיפו.

btl_800x458שירות  "היד המכוונת" עושה רק הדרכה ולא מייצג את האזרח בוועדות הרפואיות.

ביטוח לאומי: "מוציאים את המקסימום מהביטוח הלאומי בעזרת הביטוח הביטוח הלאומי".

האמנם ניתן להוציא את המקסימום?

ביטוח לאומי, גוף ממשלתי עם מכשול בירוקרטי מורכב שקשה לנווט בו, גוף זה רואה בכל אזרח עבריין פוטנציאלי המבקש לנצל את המערכת.

החוויה של רבים מהפונים לביטוח לאומי כוללת השפלות, טפסים ארוכים ומסורבלים, והרגשה של חוסר אמון מצד הפקידים. המשפט "מוציאים את המקסימום מהביטוח הלאומי בעזרת הביטוח הלאומי" נשמע אבסורדי, שכן המוסד אינו נתפס כגוף המעודד את האזרחים לממש את זכויותיהם במלואן.

יתרה מזאת, עם הזמן מצבו הכלכלי של הביטוח הלאומי הולך ומידרדר. כבר כעת קיימים חששות שבשנת 2036 לא יהיה באפשרותו לשלם את מלוא הגמלאות והתשלומים המגיעים לאזרחים. במציאות זו, נראה כי הסיכוי להוציא את "המקסימום" מהמערכת הולך ופוחת.

דרושה רפורמה משמעותית בביטוח הלאומי, רק אז, ייתכן שהמשפט "להוציא את המקסימום" יהפוך משהו שאינו אבסורדי – קרא עוד

מנגד, טוענים בביטוח הלאומי כי "היד המכוונת" נועדה דווקא לסייע לאזרחים ולהגן על זכויותיהם מפני ניצול לרעה על ידי עורכי דין חסרי מצפון, השואפים להרוויח על חשבון האזרח והמדינה. "אנו ממליצים לכל אזרח לפנות אלינו ישירות ולהיעזר בשירותיה החינמיים של 'היד המכוונת'", נמסר מהמוסד.

נראה כי המחלוקת בין הצדדים נותרת פתוחה, וכל אזרח יצטרך לשקול בקפידה האם לפנות לייצוג משפטי מקצועי, או להסתמך על הליווי של גורמי הביטוח הלאומי עצמם.

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות