אקטואליה, דעות, פוליטיקה

דרמה קשה: התדרדרות במצב שובתי הרעב למען שחרור החטופים

בתאריך ה-27 במאי 2024, ד"ר אבי עופר, אחד ממובילי המאבק למען שחרור החטופים, פרסם הודעה דרמטית בנוגע להתדרדרות חמורה במצבם של שובתי הרעב. ההודעה הקשה חשפה את המחיר הכבד שמשלמים שובתי הרעב בהקריבם את בריאותם למען המטרה הנעלה של שחרור החטופים.
20240518_173118_800x600

DIM AMORדים אמור

על פי הדיווח הקשה, אחת משובתות הרעב נאלצה להיכנס לחדר מיון עקב התדרדרות חריפה במצבה הבריאותי, בעוד רופאיו של שובת רעב נוסף המליצו לו לחדול לפחות חלקית משביתת הרעב בשל תוצאות בדיקותיו המדאיגות וגילו המתקדם.

למרות התדרדרות זו במצבם, שלושת שובתי הרעב התעקשו להמשיך בשביתתם הנחושה, ככל שמצבם הבריאותי יאפשר זאת. בהודעתו הנרגשת הדגיש ד"ר עופר כי יש לזכור שבעוד שביתת הרעב נמצאת רק ביומה ה-23, החטופים עצמם כלואים בגיהינום כבר 234 ימים ארוכים.

ד"ר עופר קרא לתקשורת להעביר בהתמדה את המסר החשוב לציבור הרחב: שובתי הרעב מסכנים את עצמם למען החטופים מתוך מחויבות לערך של ערבות הדדית. הוא קרא לציבור להצטרף למשפחות החטופים בהפגנות ובהפעלת לחץ ציבורי על הממשלה, תוך הדגשה שהחטופים חייבים להיות בראש סדר העדיפויות הלאומי.

בנוסף, הוא הודה על הבעת סולידריות וביקש מהציבור להגיע לאוהל שביתת הרעב ולמשמרות הסולידריות בשדרות שאול המלך בתל אביב, מתחת למדרגות היורדות מכיכר החטופים מערבה לכיוון רחוב אבן גבירול.

הדברים הקשים של ד"ר עופר ממחישים את עוצמת הנחישות והמחויבות של שובתי הרעב לסבל של החטופים ולמאבק למען שחרורם. הקרבתם העצמית, גם במחיר של סיכון חייהם, מעוררת השראה וקוראת לציבור הרחב להתגייס למענם ולהפעיל לחץ על הרשויות לפעול בדחיפות למען החזרתם הביתה של החטופים.

אבי עופר:

"התדרדרות במצב שובתי.ות הרעב למען עסקה עכשיו בעניין החטופות.ים! 🎗️

עקב תוצאות הבדיקות הרפואיות הופנתה אחת השובתות לחדר מיון, ורופאיו של שובת נוסף המליצו לו לחדול לפחות חלקית משביתת הרעב עקב תוצאות בדיקותיו וגילו המתקדם.

שלושת שובתי.ות הרעב עדיין מתכוונים.ות להמשיך בשביתה ככל שמצבם הבריאותי יאפשר זאת.

יש לזכור כי שביתת הרעב נכנסה אמנם ליומה ה-23, אבל החטופות.ים בגיהינום כבר 234 ימים! 😢

אנו קוראים לתקשורת להעביר בהתמדה את המסר הבא לציבור הרחב:

שובתי.ות הרעב מסכנים את עצמם.ן למען החטופים.ות מתוך מחויבות לערך של ערבות הדדית.
אנא הצטרפו למשפחות החטופים.ות בהפגנות ובהפעלת לחץ ציבורי על הממשלה. החטופים.ות חייבים להיות בראש סדר העדיפויות.

נודה להבעת סולידריות והגעה לאוהל שביתת הרעב ומשמרות הסולידריות (גם בלי שביתת רעב), בשדרות שאול המלך בת"א. 🙏🏿

מקומנו: מתחת למדרגות היורדות מכיכר החטופות.ים מערבה לכיוון אבן גבירול; לא בתוך הכיכר עצמה".

תרומה: לחץ כאן
הרשמה למשמרות: לחץ כאן

בצעד דרמטי ונועז, החליט ד"ר אבי עופר, איש אקדמיה בן 68, לפתוח בשביתת רעב בלתי מוגבלת במטרה להעלות את המודעות הציבורית למצוקת החטופים ולדרבן להשגת שחרורם המיידי. זה כבר יותר משבועיים שעופר מסרב להזין את גופו, תוך שהוא קורא בנחישות להגיע להסדר דחוף לשחרור יותר מ-128 החטופים.

"אנחנו רעבים, אבל הם מתים מרעב ומחוסר תרופות", הדגיש עופר במהלך הראיון, בו ביקש להזכיר לציבור את מצוקתם הנוראית של החטופים ומשפחותיהם. "חשבתי ששביתת רעב, שנתפסת כסוג של הקרבה ומסירות, היא משהו שיצליח לכוון זרקור לסבלם ולדרבן את הרוב השותק לפעולה".

יחד עם שותפיו לשביתה, דייויד שלו וד"ר טליה עדן, עופר דורש באופן מיידי לפעול להשבת כל החטופים לבתיהם. למרות שאין לו קרובי משפחה חטופים, החליט לנקוט בצעד קיצוני זה בעקבות תסכול מההתקדמות האיטית בתהליך השחרור. "ראיתי שהמגעים עם הצד השני מתקדמים בעצלתיים, ושהמחיר האנושי רק הולך וגדל", ציין עופר, שסבור כי רק לחץ ציבורי עז יצליח להזיז את התהליך מהמצב התקוע.

"אני מלא הערכה למפגינים ולמשתתפים בהפגנות השונות, אבל חשבתי שצעד קיצוני יותר שיהווה דוגמה אישית, עשוי לתרום תרומה משמעותית להעלאת המודעות", הוסיף.

שביתת הרעב של עופר מעוררת תגובות מעורבות בקרב הציבור והדעות חלוקות. בעוד שחלק רואים בצעדו הקרבה נועזת של אזרחות טובה למען הזולת, אחרים מבקרים את הבחירה בדרך המסוכנת והקיצונית הזו. ללא ספק, המחאה הבולטת של עופר מציבה אתגר מורכב לקובעי המדיניות ומעלה קושיות לגבי המחיר הראוי לשחרורם של החטופים.

"אני תקווה שהמחאה שלי תדרבן התגייסות של רחמים אנושיים וסולידריות עם הקורבנות החפים מפשע, גם אם זה לצידם של בני משפחותיהם", אמר עופר. מעמדתו, הוא קורא להכרה בכך שהמציאות מורכבת, ושני הצדדים שרויים במצוקה, אך "יש לעשות מאמץ לחלץ את החטופים ולהחזירם עכשיו!"

התנגדויות למדיניות של "אל תיכנע לסחיטה" מגיעות גם מבני המשפחות השכולות, שדורשים בצעקות את שחרור יקיריהם, ואף מוכנים לשלם מחיר כבד בדמות ויתורים. מנגד, גורמים אחרים חוששים כי כניעה לדרישות הפדיון תמרץ חטיפות נוספות והסלמה במעגל האלימות.

הנחישות של ד"ר עופר מרשימה, גם אם לא תמיד ניתן להסכים עם הדרך. למרות התנגדויות, צעדו הדרמטי הצליח להעלות מחדש לסדר היום הציבורי את שאלת גורלם של החטופים, זכויותיהם וחובותיה של החברה כלפיהם.

קרא עוד – לחץ כאן