בעלי חיים, דעות

גן לאומי חוף השרון הופך לסיוט אקולוגי

גן לאומי חוף השרון, שמורת הטבע המרהיבה על שפת הים התיכון, הפכה לאתר הזבל מזעזע. קילומטרים ארוכים של חופים עדינים ומדשאות ירוקות מכוסים בהרים של זבל פלסטיק, שקיות, בקבוקים וכלי אריזה משומשים.
20240524_132001_800x600
דים אמור

המראה הזה, שהיה אמור להיות אחת מפנינות הטבע של ישראל, הפך למחזה מחריד של ההרס שבני האדם מסוגלים לגרום.

הזיהום הפלסטי בחוף השרון הוא לא רק בעיה אסתטית, אלא איום ממשי על המערכת האקולוגית הרגישה באזור. פלסטיק הוא חומר עמיד ביותר שמתפרק לאיטו בטבע. לפי מחקרים, זמן הפירוק הממוצע של מוצרי פלסטיק עשוי להגיע עד 700 שנים. שקיות הפלסטיק הנפוצות לוקחות בין 100 ל-200 שנה להתפרק לחלוטין. בתקופה ארוכה זו, הפלסטיק מתפורר לחלקיקים מיקרוסקופיים העלולים לזהם את הקרקע, המים והאוויר, ולהזיק לבעלי חיים ימיים רבים.

20240524_133326_800x600
צילום: דים אמור, מעקב

יש לתהות על התנהלות הרשויות המקומיות והלאומיות בישראל בהתמודדות עם בעיית הזיהום של הגן הלאומי חוף השרון. למרבה הצער, נראה שכבר שנים ארוכות לא ננקטים צעדים יעילים לטיפול במפגע הסביבתי החמור הזה. הזנחה ממושכת זו איפשרה להרים הגדולים של הזבל להצטבר, תוך סיכון בריאותם של תושבי האזור ושל המבקרים בשמורה.

כמו שמורת טבע רבת חשיבות, יש לטפל דחוף בחוף השרון ולשקמו לקדמותו. נדרש מאמץ לאומי של ניקיון יסודי, הגברת האכיפה כנגד זורקי הפסולת, והדרכה והסברה ציבורית נרחבת על חשיבות שמירת הטבע והימנעות משימוש בפלסטיק חד-פעמי. כמו כן, יש לעודד פיתוח וייצור של חומרים ידידותיים יותר לסביבה שיחליפו את השימוש הנרחב בפלסטיק.

בני האדם, המיוצגים כאן כמזהמים ובלתי אחראים, הם גם היצורים היחידים שיכולים להציל את חופי ישראל מזיהום קטלני זה. הזמן לפעול הוא עכשיו, לפני שנגרום נזק בלתי הפיך לאחד מנכסי הטבע היפים והחשובים ביותר של מדינת ישראל.

20240524_132255_800x600הטבע בישראל סובל מרמיסה חמורה של פסולת אנושית בשטחים הפתוחים. הנופים המרהיבים וצידי הדרכים הופכים לאתרי זוועה סביבתית, כשהרי הזבל וההפקרות האנושית הולכים וגדלים.

גן לאומי חוף השרון מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים.

 

טרם נמסרה תגובה מטעם רשות הטבע והגנים.