אקטואליה, דעות, כדאי להכיר, פוליטיקה

דני קגנוביץ': "לא לקרוא בתמימות את ה-Wikipedia" – דעה

בוויקיפדיה יש בעיה שהתחילה להפוך לתופעה רחבה בשנים האחרונות, במיוחד מאז ה7.10. בגדול וויקיפדיה מאפשרים לכל אחד לערוך ולתרום, כמובן שבחלק מהעמודים זה צריך לעבור עוד עיניים ואישורי

דני קגנוביץ'

"אבל בוויקיפדיה יש גם מלחמת עורכים, עם אג׳נדה ואינטרס לשנות את ההיסטוריה. כן לשנות את ההיסטוריה.

מאז ה-7.10 יש המון שינויים בעמודים שקשורים לערכים כמו: השואה, הנכבה, קום המדינה ועוד. אבל לא בהכרח בשפה העברית, אלה יותר בשפות זרות. באנגלית לדוגמה אם תיכנסו לערך של הנכבה (מקווה שזה יעבור שינוי בקרוב) תראו שמדובר על ״טיהור אתני״ במדינת – פלסטין. ועוד שלל אי דיוקים ועובדות לא נכונות.
למה שיהיה לי אכפת מערכים כאלה ומוויקיפדיה בכלל?
אז כשיש ויכוח, או שסתם אני רוצה להכיר מושג חדש או סתם שאני מתעניין בנושא מסוים, בוויקיפדיה המידע מונגש בצורה קלה ומסודרת.
ככה בהרבה מקומות בעולם מקבלים את הידע הראשוני היום.
נכבה זו מילה שלא הייתה מוכרת במערב, אבל בהפגנות מציינים ״נכבה״ וצועקים ברחובות. האדם הממוצע ששומע את זה חוזר נכנס לקרוא ורואה שישראל ביצעה ״טיהור אתני״. עכשיו ״עובדתית״ אנחנו בבעיה.
מה עם השואה? מה עם ה7.10?
אפשר לשנות קצת את העובדות, לא?
בדקתי את זה בכל מיני כלים וכן – אנשים מחפשים יותר נכבה מאז ה-7.10.
מעבר לאדם הממוצע היום. יש מודלים של AI שצוברים תאוצה, גם הם לומדים את האינטרנט ומחזירים תשובות בהתאם. אם האינטרנט הולך להיות מלא בערכים עם הטיות, אלו יהיו התשובות. זו סכנה אמיתית ואנחנו בבעיה קיומית אמיתית בטווח הארוך.

משהו מעודד, הרבה ארגונים מצטרפים והצטרפו להילחם בדיסאינפורמציה וכל הנישות מסביב לנושא. צריך להמשיך להילחם בתופעה, לקנוס כספית את מי שעושה את זה ובמיוחד את מי שנותן לזה מקום. להזהיר את הציבור ולא לעודד פייקים" קרא עוד דעות של קגנוביץ'לחץ כאן