אקטואליה, דעות, כלכלה, פוליטיקה

נתניהו באמת יקדם את חוק הגיוס? או שוב תרגיל?

נתניהו מקדם חוק הגיוס שאושר בעבר, גנץ טוען שזה "תרגיל פוליטי. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד האשים את נתניהו בניהול "תרגיל פוליטי עלוב ומביש".

דים אמור

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (רביעי) כי הוא מקדם את החוק לגיוס חרדים לצבא שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, בניגוד לעמדתו בעבר. זאת, על רקע המתיחות הביטחונית עם חמאס בעזה והביקורת על התנהלות הממשלה במבצע "שומר החומות".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, שהיה ראש הממשלה החלופי בממשלה הקודמת, תקף את נתניהו וטען שהחוק "לא רלוונטי למציאות של אחרי 7 באוקטובר", הלחימה נגד חמאס. "צריך חיילים ולא תרגילים", אמר גנץ בתגובה.

החוק שנתניהו מקדם הוא יוזמה של יו"ר ש"ס אריה דרעי, שבעבר כינה אותו "פוגעני". דרעי הציע להעלות את החוק מחדש, למרות שהוא אושר לפני המלחמה בעזה. בכירים בקואליציה הודו כי הסיכויים להעביר את החוק קלושים, וכי "המטרה היא מריחת זמן".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד האשים את נתניהו בניהול "תרגיל פוליטי עלוב ומביש", וקרא להתמקד בטיפול במשבר הביטחוני. הצעת החוק הקודמת לגיוס חרדים עוררה ביקורת חריפה מחרדים ומהימין הקיצוני, שכינו אותה "מבזה".

פרטי החוק הם העלאת גיל הפטור מגיוס לאברכים מ-24 ל-26, והטלת קנסות כספיים על מי שלא ישרת. אולם עדיין לא ברור כיצד החוק החדש ישפיע על שיעורי הגיוס בפועל, ומה יהיו תגובות המגזר החרדי והימין הקיצוני.

צילום מתוך עמוד הפייסבוק: Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו