דעות, משפט LAW, פלילי

עלייה חדה בפשיעה בבת ים ברבעון הראשון של 2024

נתוני משטרת ישראל לרבעון הראשון של השנה מצביעים על מגמה מדאיגה של גידול בפשיעה בעיר בת ים.

למרות נקודות אור ספורות של ירידה בפריצות לבתים ובמספר ההרוגים בתאונות דרכים, הנתונים חושפים עלייה חדה ברוב סוגי העבירות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

• דים אמור 

גניבות רכב, אחד הנושאים הבוערים, רשמו זינוק של 21% עם 135 מקרים שדווחו ברבעון הראשון, לעומת 112 בתקופה המקבילה ב-2023. במבט רחב יותר, הנתונים מעידים על עלייה דרמטית של 207% בגניבות רכב בהשוואה לשנת 2021, שבה נרשמו רק 44 מקרים. התופעה המזעזעת מעידה על פעילות אינטנסיבית של רשתות פשע מאורגנות המתמחות בגניבות רכב בעיר.

מגמה מטרידה נוספת בלטה בתחום תאונות הדרכים, שם נרשם גידול של 18% במספר הנפגעים בהשוואה לרבעון הראשון ב-2023. דוברי המשטרה מייחסים את העלייה החדה לנהיגה פרועה, אי-ציות לחוקי התנועה והשפעת הגידול בכמות הרכבים בעיר. הנתונים העגומים מוסיפים לקריאות הגוברות לנקיטת צעדים מיידים להגברת האכיפה ושיפור תשתיות הדרכים.

עבירות רכוש נוספות כמו שוד, גניבה והצתות אף הן רשמו עליות ניכרות, מה שמצביע על פעילות מוגברת של עבריינים ללא חשש מאכיפת החוק. יחידות המשטרה המקומיות הבטיחו להגביר את הסיורים ולהפעיל יותר כוחות לאכיפה אפקטיבית בשטח, אולם רבים מהתושבים מביעים ספקות לגבי יכולתה של המשטרה להתמודד עם מצב החירום הפלילי שהולך ומחריף.

מנגד, ישנן גם כמה נקודות אור שבהן ניכרת ירידה קלה, כמו בתחום הפריצות לבתים ובמספר ההרוגים בתאונות דרכים. יחד עם זאת, הירידות הזעומות נדחקות לצדן המצער לנוכח הנתונים המזעזעים בסוגי עבירות אחרים, המציירים תמונה עגומה של עיר הממוטטת תחת עול הפשע.

סגן ראש העירייה בת ים, שלמה כהן, הגיב לנתונים ואמר: "מדובר בנתונים קשים שמחייבים התערבות מיידית של הרשויות. פשע אינו יכול להרשות לעצמו לשלוט ברחובותינו." כהן הוסיף כי יפעל להקצאת תקציבים חירום ולשיתופי פעולה עם כוחות הביטחון כדי להחזיר את תחושת הביטחון לתושבים.