דעות, כלכלה, פוליטיקה

ג'וזפ בורל פרסם אזהרה בעקבות הכניסה לרפיח, ועל כן האיחוד האירופי מתריע: "מהצד הפלסטיני יהיו נפגעים רבים"

ז'וזפ בורל, הדיפלומט הראשי של האיחוד האירופי, הביע חשש עמוק מהשלכות המתקפה הצבאית החדשה של ישראל ברפיח שברצועת עזה. בתגובה חריפה, בורל אזהר כי המבצע הצבאי עלול להוביל לגל חדש של נפגעים אזרחיים פלסטינים החפים מפשע. דים אמור || 07.05.2024 בהצהרה רשמית שפורסמה אמש, טען בורל כי המתקפה הישראלית הגיעה

צילום: LNT_NEWS

ז'וזפ בורל, הדיפלומט הראשי של האיחוד האירופי, הביע חשש עמוק מהשלכות המתקפה הצבאית החדשה של ישראל ברפיח שברצועת עזה. בתגובה חריפה, בורל אזהר כי המבצע הצבאי עלול להוביל לגל חדש של נפגעים אזרחיים פלסטינים החפים מפשע.

דים אמור || 07.05.2024

בהצהרה רשמית שפורסמה אמש, טען בורל כי המתקפה הישראלית הגיעה "למרות אזהרות ברורות" מצד האיחוד האירופי וארצות הברית להימנע מפעולה צבאית נרחבת. "המתקפה על רפיח החלה שוב, למרות כל הבקשות מהקהילה הבינלאומית, ארה"ב, והמדינות החברות באיחוד האירופי – כולם ביקשו מראש הממשלה נתניהו שלא לתקוף," ציין בורל בפני כתבים.

דבריו הקשים של הדיפלומט הבכיר מגיעים על רקע הסלמה חדשה בלחימה בין ישראל לארגוני הטרור הפלסטינים שפועלים ברצועת עזה. בתגובה לירי רקטות מתמשך מהרצועה לעבר יישובי דרום ישראל, צה"ל החל במתקפה אווירית ויבשתית המכונה "שכנים רעים". במהלך הלילה הופצצו יעדים צבאיים רבים ברפיח, כולל מוצבי חמאס.

מיד לאחר תחילת המבצע, הזהיר בורל מפני האפשרות של פגיעה באזרחים. "אני חושש שזה שוב יוביל לעוד נפגעים, נפגעים אזרחיים", אמר והוסיף אזהרה נוקבת: "אין אזורים בטוחים בעזה".

נציגי ישראל מצידם הצהירו כי הפעולה הצבאית ממוקדת ביעדים צבאיים בלבד של ארגוני הטרור, תוך נקיטת אמצעי זהירות כדי להימנע מפגיעה באזרחים. "אנו פועלים במרב הזהירות כדי לפגוע בטרוריסטים בלבד, אך ברור שארגוני הטרור הפלסטינים ממשיכים להתגורר ולפעול במרכזי האוכלוסייה האזרחית, תוך היותם מגן אנושי", אמר דובר משרד הביטחון.

האזהרה של בורל מצטרפת לגל של קריאות דומות מצד רבים במערב להפסקת אש מיידית. בין הקוראים להרגעת הסכסוך נמצאת גם ממשלת ארצות הברית שקראה לישראל להפסיק את המבצע הצבאי. "אנו מצרים על אובדן חיי אדם מיותר מצד שני הצדדים. על כל הצדדים לגלות רוח קרה ולחתור להפסקת אש בהקדם", ציין בורל.

"לא ננוח עד שהטרור יפסיק, ונמשיך להגן על אזרחינו בכל האמצעים", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "מי שמנהל מלחמה אזרחית בעזה הם ארגוני הטרור עצמם שמתעקשים לשגר רקטות לעבר ישובים ישראלים חפים מפשע. הם אחראים לסבלם של תושבי הרצועה" מתוך המסר של ראש הממשלה.

בהצהרה התוקפנית הדגיש בורל כי "פעולות חד-צדדיות עלולות להוביל להידרדרות חמורה במצב הביטחוני".

המילים הנוקבות של בורל מעידות על חילוקי הדעות העמוקים שנפערו בין ישראל לבין האיחוד האירופי בנוגע לטיפול במשבר הפלסטיני. מה מצפה לנו "איזולציה דיפלומטית של ישראל על הבמה הבינלאומית"?

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

"אמש הנחיתי, בהסכמת קבינט המלחמה, לפעול ברפיח. תוך שעות כוחותינו הניפו את דגלי ישראל במעבר רפיח והורידו את דגלי החמאס.

הכניסה לרפיח משרתת שני יעדי מלחמה מרכזיים: השבת חטופינו וחיסול החמאס.

אנחנו כבר הוכחנו בשחרור החטופים הקודם – לחץ צבאי על החמאס הוא תנאי הכרחי להשבת חטופינו. הצעת החמאס אתמול נועדה לטרפד את כניסת כוחותינו לרפיח. זה לא קרה.

כפי שקבע קבינט המלחמה פה אחד, הצעת החמאס רחוקה מאוד מהדרישות ההכרחיות של ישראל.

ישראל לא תאפשר לחמאס להחזיר את שלטון הרשע שלו ברצועה, ישראל לא תאפשר לו לשקם את יכולותיו הצבאיות כדי להמשיך לחתור להשמדתנו. ישראל לא יכולה לקבל הצעה שמסכנת את ביטחון אזרחינו ואת עתיד מדינתנו.

ולכן, הנחיתי את דרגי העבודה שיצאו לקהיר: תמשיכו לעמוד בתוקף על התנאים שדרושים לשחרור חטופינו, תמשיכו לעמוד בתוקף על הדרישות החיוניות להבטחת ביטחון ישראל.

במקביל, אנחנו ממשיכים את המלחמה בחמאס. תפיסת המעבר ברפיח היום הוא צעד חשוב מאוד; צעד חשוב בדרך להשמדת היכולות הצבאיות הנותרות של החמאס, לרבות חיסול ארבעת גדודי הטרור ברפיח; וצעד חשוב לפגיעה ביכולות השלטוניות של החמאס, כי מהבוקר שללנו מהחמאס מעבר שהיה חיוני לביסוס שלטון הטרור שלו ברצועה.

אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות שאיבדו את יקיריהן בימים האחרונים.

אני מצדיע לחיילינו הגיבורים על הביצוע המושלם של המשימה, על רוח הלחימה והגבורה, על כל מה שהם עשו – ועל כל מה שהם עוד יעשו בהמשך.

אני שולח להם חיבוק חם בשם כל אזרחי ישראל. יחד נילחם, ובעזרת ה' – יחד ננצח".