דעות, פוליטיקה

האיחוד האירופי: לטביה וליטא פורסות בדחיפות את כוחות הצבאיים לגבול עם בלארוס.

לטביה וליטא פורסות בדחיפות את כוחות הצבאיים (כולל לגיון NATO) לגבול עם בלארוס, על פי מודיעין ליטאי ופולני ארגון טרור "וגנר" מוכן לבצע פרובוקציה ולפרוץ גבולות של האיחוד האירופי. מעקב || 05.08.2023 לפי הדיווחים זה נובע עקב רילוקיישן של ארגון טרור "וגנר WAGNER" (*) בבלארוס. (*) קבוצת וגנר או כוח

לטביה וליטא פורסות בדחיפות את כוחות הצבאיים (כולל לגיון NATO) לגבול עם בלארוס, על פי מודיעין ליטאי ופולני ארגון טרור "וגנר" מוכן לבצע פרובוקציה ולפרוץ גבולות של האיחוד האירופי.

מעקב || 05.08.2023

לפי הדיווחים זה נובע עקב רילוקיישן של ארגון טרור "וגנר WAGNER" (*) בבלארוס.

קרא עוד – לחץ כאן

(*) קבוצת וגנר או כוח וגנר היא מיליציה רוסית, המתוארת לעיתים כחברה צבאית פרטית. הקבוצה מבצעת בקבלנות פרויקטים בעלי אופי צבאי ברחבי העולם, כולל מעורבות בקרבות באזורי סכסוך.

פעילותה זוהתה לראשונה ב-2014, כשהיא תמכה בכוחות פרו-רוסיים במזרח אוקראינה. בתחילת דרכה, נשענה בעיקר על יוצאי הכוחות המיוחדים של צבא רוסיה ופרסה את כוחותיה במדינות רבות במזרח התיכון ואפריקה. הקבוצה נקשרה בין היתר במעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה, במלחמה בדונבאס, במלחמת האזרחים השנייה בלוב, במהפכה הסודאנית וישנם פרשנים הסבורים כי הקבוצה הוקמה למעשה כיחידה לא רשמית של משרד ההגנה הרוסי. הם טוענים שזה איפשר לממשלת רוסיה גמישות לפעול בתחום האפור ולהשתמש ביכולת הכחשה סבירה. בנוסף, מטרת היחידה הייתה לטשטש את הנפגעים האמיתיים והעלויות הכספיות של התערבויות זרות של רוסיה.

עד 2022, אז הודה מפקד הקבוצה בפעילותה במדינות שונות בעולם, נחשבה קבוצת וגנר לארגון חשאי שפועל מאחורי הקלעים. עם תחילת המלחמה באוקראינה בעקבות מאמצי גיוס המוני, הארגון גדל משמעותית ולקח חלק גלוי בלחימה ברוסיה.

עד מרד קבוצת וגנר ב-24 ביוני 2023 עמד בראש החברה האוליגרך יבגני פריגוז'ין. בעקבות הפסקת המרד הוגלה פריגוז'ין לבלארוס ובמקומו עתיד להתמנות לראש הקבוצה מפקד חדש, בעוד רבים מהחיילים המשרתים בווגנר עזבו את הקבוצה וחתמו על חוזים בצבא הרוסי הרשמי. מפקד לשעבר מקבוצת וגנר שהתראיין לתקשורת המערבית אמר כי שכרם של הלוחמים יכול להגיע עד לכ־5,000 דולר בחודש.

ארצות הברית, בריטניה, קנדה, האיחוד האירופי ומדינות נוספות הטילו עיצומים ומגבלות כלכליות על אישים וחברות שקשורים לקבוצת וגנר, בהקשר לפעילותם באוקראינה ואפריקה – קרא עוד.