אקטואליה, דעות, כלכלה

גירעון ענק של כ-47.6 מיליארד שקל מתחילת השנה – האוצר מציג נתונים מדאיגים

נתונים חדשים שפורסמו היום (ראשון) על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר מצביעים על גירעון תקציבי ענק של כ-47.6 מיליארד שקל מתחילת השנה. הנתונים העגומים, המשקפים את ההשפעות הכלכליות הקשות של המלחמה הנוכחית, מעוררים חששות גוברים בקרב משקיעים ומומחי כלכלה.
bezalelsm bezalelsm

DIM AMORדים אמור

על פי דו"ח האומדן הראשוני לביצוע התקציב לחודש מאי, הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים גדל בכ-0.3 נקודות אחוז והסתכם בכ-7.2% מהתוצר. חטיבת המאקרו והתקציב של האוצר מעריכה כי הגירעון החודשי לחודש מאי עמד על כ-10 מיליארד שקל, כאשר בנטרול דחיית תשלומי המיסים לחג הפסח, הגירעון מוערך בכ-14.8 מיליארד שקל – גידול משמעותי לעומת גירעון של כ-4.5 מיליארד שקל בחודש מאי אשתקד.

הנתונים המזעזעים ממחישים את הנזק הכלכלי הכבד שגרמה המלחמה הנוכחית. במהלך 12 החודשים האחרונים שכללו את חודשי המלחמה, הגירעון המצטבר הסתכם בסכום עצום של כ-137.7 מיליארד שקל. מדובר במכה קשה לכלכלה הישראלית ולמאמצי הממשלה לשמור על יציבות תקציבית.

נציגי האוצר הביעו דאגה עמוקה מהמצב והזהירו כי יידרשו צעדים נוקשים כדי לצמצם את הגירעון ולשמור על איתנות הכלכלה. עם זאת, מומחים מסויגים ציינו כי בשלב זה קשה לצפות את היקף הנזק הכלכלי הכולל של המלחמה והשפעותיה ארוכות הטווח.

בצל הנתונים המדאיגים, קריאות להפסקת המלחמה בקרב חלקים מהציבור הולכות וגוברות. יחד עם זאת, ממשלת ישראל נותרה נחושה בהחלטתה להמשיך ולהגן על ביטחון אזרחיה. יהיה עלינו לחכות ולראות כיצד המצב יתגלגל, תוך תקווה שהסכסוך יסתיים בהקדם ושהכלכלה תצליח להתאושש מההשלכות הקשות של המלחמה.

צילום: דים אמור