אקטואליה, דעות, פלילי

בצל המלחמה, משפחת רפאלי במרכז תשומת הלב

בעת שמדינת ישראל נרתמת להתמודדות עם אתגרי הביטחון, משפחת רפאלי, האימפריה התקשורתית המצליחה, ממשיכה למשוך עניין רב בקרב הציבור הרחב. החודש מלאו שלוש שנים לשחרורה של ציפי רפאלי, מכלא נווה תרצה, לאחר שריצתה תקופת מאסר קצרה. בעקבות האירוע הדרמטי הזה, עלתה לשידור העונה השנייה של תוכנית הדוקו-ריאליטי "הרפאליס" ב HOT, המאפשרת להציץ אל תוך חייה הפרטיים של המשפחה המיתולוגית.
Bar Refaeli

DIM AMORדים אמור

בראיון מפורט, ציפי רפאלי משתפת בחוויותיה מהכלא, מתארת את התנאים כ"יחס מהמם" ואת הסוהרות כ"בנות נחמדות". היא מדגישה כי "לקחה את האשמה" על עצמה כדי להגן על משפחתה. עם זאת, היא גם מתווה גבולות ברורים: "אני לא הולכת לטפל בנכדים. שההורים שלהם יטפלו בהם, שייקחו מטפלות".

הדרמה האמיתית, עם כל זאת, צצה בעימות הבלתי נמנע בין ציפי רפאלי לבתה, הדוגמנית והפרזנטורית בר רפאלי. בתוך שיחה צפופה ועמוסת רגשות, בר טוענת שאמה התנגדה בתוקף לבחירתה להינשא לבן זוגה, איש העסקים עדי עזרא. "אמא שלי התנגדה נחרצות שאני אתחתן גם עם שוקי וגם עם רפי כי הם לא היו מספיק עשירים או מפורסמים", מוסרת בר על התנגדות אמה לבני זוגה הקודמים.

ציפי רפאלי מנסה להתגונן ולהסביר את עמדתה, אך בר קוטעת אותה ודוחה את הסברה בתקיפות: "חוץ מזה שעשית את אותו הדבר איתי". המתח בין השתיים הולך וגובר, כשציפי מכחישה את טענותיה של בתה, ובר מאשימה אותה שוב ושוב בהתנגדות לבחירתה בעדי עזרא. "עובדה שזה לא, מה הסיכוי אמא? שתחזרי על אותו הדבר? זה בדיוק מה אני אומרת," היא קובעת בנחרצות.

העימות החריף הזה חושף את הקונפליקט העמוק והמורכב שקיים בין האם והבת במשפחת רפאלי, הנוגע ללב ליבה של הדינמיקה המשפחתית. מצד אחד, ציפי רפאלי מצהירה על כוונתה "להיות שם בשביל" ילדיה ולא להתערב בחייהם הפרטיים. מצד שני, בתה טוענת שהיא ממשיכה להתערב ולהשפיע על בחירותיה האישיות באופן בלתי לגיטימי.

העונה השנייה של "הרפאליס" ממשיכה לספק לנו מנות קטלניות של דרמה משפחתית, כשהיא חושפת את הפנים האמיתיות שמאחורי החזות המושלמת של האימפריה התקשורתית המפורסמת. בזמן שהארץ נרתמת להתמודדות עם אתגרי הביטחון, הציבור הרחב נהנה מדרמה אנושית אמיתית ומרתקת שמתרחשת במרכז הבמה התקשורתית.

23 (2)_800x261

ציפי ובר רפאלי לא נרתעות מהזרקורים, למרות הרשעתן בעבירות מס חמורות, האימא והבת הידועות נותרות מבוקשות על ידי כלי התקשורת.

קבע בית המשפט כי ציפי תרצה עונש מאסר בפועל של 16 חודשים, ואילו בתה בר נדונה לעבודות שירות והטלת קנסות כספיים ניכרים.

למרות פסק הדין המחמיר, נראה כי בר וציפי רפאלי הדעתניות והבעייתיות לא איבדו את עוצמתן התקשורתית.

פרקליטות המדינה:

"ציפי ובר רפאלי הורשעו בגין האישומים הבאים:

  1. ציפי רצתה להביא לכך שבר לא תיחשב תושבת ישראל, זאת על מנת שלא תצטרך לשלם מס על הכנסותיה בישראל. המבחן לקביעה האם אדם הוא תושב ישראל הוא מבחן "מרכז החיים" של אותו אדם. ציפי חששה שמגוריה של בר בשתי דירות שכורות ורכישתה זכויות בדירה נוספת, יצביעו על זיקתה של בר לישראל, ובכך תחויב בתשלום מס ההכנסה. לכן ציפי ערכה חוזים כוזבים שהסתירו את שכירותה של בר בדירות ואת רכישתה את הזכויות בדירה הנוספת, וכן מסרה דיווחים כוזבים בעניין זה לפקיד השומה. גם בר, העבירה את הדיווחים הכוזבים בעניין לפקיד השומה, וזאת ללא הצדק סביר.
  2. במשך שש שנים קיבלה ציפי עמלות בגין פעילותה כסוכנת של בר. את כספי העמלות, שעמדו על לפחות שניים וחצי מיליון שקלים, העבירה לחשבונות בנק בחו"ל, בין היתר חשבונות בנק של בר שלגביה טענה שאינה תושבת ישראל, על מנת להתחמק מתשלום מס בגין עמלות סוכנות.
  3. בבעלותה המלאה של בר חברה זרה בשם Sweet Life Private Limited. ציפי ובר לא ציינו את קיומה של החברה או ההכנסות של החברה בפני רשות המיסים ללא הצדק סביר.
  4. לאורך השנים קיבלה בר "הנחות סלב", תשלומים והטבות בתמורה לשימוש בשמה של בר לקידום יחסי ציבור. ההכנסות האמורות לא דווחו לרשות המיסים, גם כאן, ללא הצדק סביר. בנוסף, השתיים פעלו למכירת בגדי מעצבים באמצעות בוטיק למכירת בגדים, ולא דיווחו על הכנסותיהן ממכירות אלו.

במסגרת הסדר הטיעון הגיעו הצדדים להסכמה על העונש הרצוי עבור ציפי ובר. בית המשפט נדרש לאשר אותו – קרא עוד

(צילום: (תוכן ע"פ סעיף 27א'))