אקטואליה, דעות, כלכלה, תרבות

ריקי בליך יו"ר שח"ם, איך זה יכול להיות במשמרת שלך?

ריקי בליך, השחקנית והיו"ר של ארגון השחקנים שח"ם, מוכרת כ"רודפת צדק". בשנים האחרונות, בליך בולטת גם בהבעת עמדות פוליטיות חריפות, בדגש על ביקורת נוקבת כלפי ממשלת הימין הנוכחית.
Riki Blich

DIM AMORדים אמור

ריקי בליך חושפת את מורת רוחה המדיניות הנוכחית של הממשלה, אינה חוששת להטיח רמז ביקורתי בראש הממשלה, מר בנימין נתניהו.

(קטע מתוך דף הפייסבוק של האגודה לזכויות האזרח בישראל, במרץ 2023)

(ריקי בליך, 2017 – במופע של ארגון "שוברי שתיקה")

ריקי בליך, שיתפה פוסט פוליטי של סגנה מר תום חודורוב (מתוף דף הפייסבוק Riki Blichׂׂ)
(ריקי בליך, שיתפה פוסט פוליטי של סגנה מר תום חודורוב (מתוף דף הפייסבוק Riki Blichׂׂ))

כנראה, הפעילות הפוליטית של בליך אינה מסתכמת בהבעת דעה אישית בלבד.

ארגון השחקנים שח"ם, שבראשו היא עומדת, לאחרונה נחשב על ידי רבים כגוף בעל נרטיב פוליטי ברור, התומך בעמדות שמאל.

374740596_697076449137187_9042163962286593258_n
(מתוך דף הפייסבוק של ארגון שח"ם)

הנהלת שח"ם, בראשות בליך, אולי מנצלת את מעמדה ואת משאביה הציבוריים להעברת מסרים פוליטיים. טענה זו מעוררת תהיות לגבי תפקידו האמיתי של הארגון – האם הוא אכן ממלא את ייעודו כארגון מקצועי לקידום זכויות השחקנים, או שמא הפך לבמה פוליטית?

חשוב לציין כי לכל אדם זכות להחזיק בדעות פוליטיות, ואין כל כוונה לשפוט את העמדות הפוליטיות של מי מחברי ההנהלה. עם זאת, כאשר מדובר בארגון ציבורי הנהנה ממשאבי ציבור, עולה השאלה האם ראוי שיהפוך לכלי להעברת אג'נדות פוליטיות.

ריקי בליך
(אבי בן הלל, מנכ"ל שח"ם (מתוך דפף הפייסבוק Avi Benalalׂ))

חובה לעשות הפרדה ברורה בין ניהול הארגון לבין לקדם עניינים הפוליטיים. ייתכן, הנהלת שח"ם לא יודעת לשים גבול ההפרדה.

(רוני מרחבי, כעת ועד שח"ם (סגנית של גב' בליך) קטע מההפגנה נגד החלטות הממשלה (09.08.2020) מתוך דף הפייסבוק Ronny Merhavi)

MAAKAV 1
(מתוך דף הפייסבוק Ronny Merhavi)

שח"ם, שתפקידו המרכזי הוא להגן על זכויות השחקנים ולקדם את ענייניהם, הופך לעתים קרובות למה שמכונה "לובי שמאלני".

מנהלי הארגון אינם חוסכים ביקורת על ממשלת הימין. כאן נשאל השאלה: האם מנהלי שח"ם גוררים את העניינים הפוליטיים לתוך הארגון?

שחם-לוגו-כחול-עם-לבן

ריקי בליך
(דעות הפוליטיות של תום חודורוב ועד שח"ם (סגן של בליך) מתוך דף הפייסבוק Tom Chodorov)

קולות ביקורת רבים נשמעים כלפי שח"ם וההנהגה בראשותה של בליך.

שחקנים טוענים כי הארגון חרג ממטרותיו המקוריות של ייצוג שחקנים וקידום ענייניהם המקצועיים. הם מאשימים את בליך ואת שח"ם בזלזול בחלק מהשחקנים שאינם משתייכים לאותו הקו הפוליטי.

לטענת חברי שח"ם, בתאריך ה-08.02.2023 ארגון פרסם פוסט פוליטי:

"חברות וחברים יקרים, בחודשיים האחרונים, מאז כינונה של הממשלה החדשה, מקודמת בכנסת מהפיכה משפטית שעיקרה החלשה משמעותית של הרשות השופטת וערעור מוחלט של מערכת האיזונים והבלמים ההכרחית במדינה דמוקרטית. השינויים שאותם מקדמת הממשלה יכולים להוביל לערעור היסוד המשטרי ואף להעמיד בסכנה את חוסנה הלאומי, החברתי, הבטחוני והכלכלי של המדינה"קרא כל הפוסט (לחץ כאן)

עימות חריף בין שחקנים לריקי בליך על החלטות של שח"ם להיות ארגון פוליטי!

ריקי בליך, יושבת ראש איגוד השחקנים שח"ם, עוררה סערה לאחר שהכריזה על הצטרפות האיגוד למחאה נגד הרפורמה המשפטית של ממשלת נתניהו (2023). שחקנים בולטים כגון נתן רביץ, אוהד קנולר ודני שטג יצאו נגד ההחלטה הפוליטית, בטענה שאיגוד מקצועי אינו אמור להתערב בסוגיות פוליטיות שנויות במחלוקת. מנגד, היו שתמכו בצעד ובחירותו של האיגוד להביע עמדה.

374740596_697076449137187_9042163962286593258_n

בנימין נתניהו

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏08.02.2023 – עותק – עותק – עותק – עותק – עותק

‏‏‏‏‏‏‏‏08.02.2023 – עותק – עותק – עותק – עותק

בנימין נתניהו

מחאה נגד הפוליטיזציה של האיגוד: נתי רביץ פנה לבליך וכתב כי "שח"ם הוא איגוד מקצועי המייצג אנשים עם מגוון דעות. האיגוד אמור לדאוג לחבריו מול הממשלה המכהנת… ולא להתערב בפוליטיקה". גם אוהד קנולר הביע תרעומת על כך שהאיגוד מציג עמדה פוליטית בשם כלל החברים, חלקם תומכי הרפורמה. "אתם יותר צודקים מאיתנו? יותר טובים?" שאל בחריפות.

‏‏‏‏‏‏‏‏08.02.2023 – עותק – עותק – עותק – עותקדני שטג, הצטרף לקריאה להסיר את ההתנגדות הפוליטית: "לא הקמנו גוף פוליטי שיאמר את דעותיו בעיניינים שלא שלו. מבקש ממך, כחבר שח"ם, לא לכפות את הדעות הפוליטיות, מאיזה צד שהוא, על כל חברי האיגוד. אשמח אם תסירי את המודעה בשם כל שחקני ישראל. תודה", כתב שטג לריקי בליך, קרא את כל התגובות (לחץ כאן).

הפוסט של שח"ם זכה לסיקור נרחב ב-YNET.

ועד שח"ם

ל-YNET בליך מסרה כך:

"איגוד השחקניות והשחקנים בישראל מתייצב כנגד הרפורמה שעתידה להחליש את בית המשפט ולאפשר חקיקה שפוגעת בזכויות אדם בסיסיות ובכללן הזכות לשבות, להפגין, והזכות לביטוי חופשי. חופש הביטוי הוא הבסיס לפרנסה ולקיום של אמניות ואמנים ולכן זו חובתנו להילחם למענו, ולא משנה מאיזה צד פוליטי מגיע האיום. שח"ם הוא גוף גדול שמייצג אלפי חברות וחברים, וברור שיש בו מגוון דעות ותמיד נאפשר לכולם ולכולן להשמיע אותן, אבל בדיוק בשביל זה, צריך להיות חופש ביטוי מלא במדינה דמוקרטית. כדי שאף אחד ואחת לא יפחדו להשמיע את קולםן. ועל כך נילחם כי אין לנו ארץ אחרת, שפה אחרת, או תרבות אחרת".

גם כן, בתאריך ה-27.03.2023 שח"ם פרסם פוסט נוסף:

27.03.2023"שח"ם – ארגון השחקנים והשחקניות בישראל ופורום מוסדות תרבות קוראים למנהלי ומנהלות מוסדות התרבות בישראל, להצטרף לשביתה הכללית במשק ולהשבית את מוסדות התרבות באופן מידי.
אנו מצטרפים לקריאתם של נשיא המדינה, שרים, ח"כים, יו"ר ההסתדרות, ראשי המשק, מרכז השלטון המקומי, האוניברסיטאות ושאר הגופים המובילים במאבק להצלת הדמוקרטיה הישראלית.
ראש הממשלה, עצור את החקיקה!"

לפוסט זה מר ישי זמירי הגיב כך:

"לכו לעזאזל מנהלי שח"ם . שמח שעזבתי אתכם אירגון פוליטי חצוף. אני קורא לכל השחקנים הימניים וכל שחקן ערכי עם מעט יושרה בסיסית, גם אם דעתו שייכת לשמאל אבל מבין שיש פה עירבוב לא ראוי ושימוש ציני, לעזוב את הארגון החצוף הזה שמשתמש בשם כלל השחקנים כלי לאג'נדה חד צדדית של חלק מסויים מהשחקנים. אולי כשהנהלת שח"ם תראה שיש לה ירידה הן בהכנסות והן במספר החברים זה יגרום לה להרהר ולהוציא את שיח הפוליטקה מחוץ לארגון".

הוועד המנהל של ארגון שח"ם:

ועד שח"ם

פרדוקס השקיפות: ארגון שח"ם נחשף כמפר חוק בעוד ראשיו קוראים לשקיפות ממשלתית.

על פי תוצאות של ביקורת עומק של רשם העמותות, ארגון שח"ם עבר על החוק.

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏08.02.2023 – עותק – עותק – עותק – עותק – עותק

שח"ם מנסה בעוז רב להסתיר ולהשתיק את העבירות שלו בעוד הוא קורא לשקיפות מוחלטת מצד האחרים.

חשוב לציין כי בניגוד לארגון שח"ם (בעל דו"ח שמצביע על העבירות), ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם הורשע בחוסר שקיפות על ידי גורם רשמי כלשהו.

ועד שח"םלפי תוצאות הביקורת, התגלה כי אורי רשטיק, מנכ"ל לשעבר של ארגון "שח"ם", קיבל שכר שנתי גבוה במיוחד – כחצי מיליון שקל. למעשה, התגלה כי המנכ"ל הסתיר את שכרו האמיתי מחברי הארגון (בשנת 2019 קיבל רשטיק, משכורת בסדר גודל של ח"כ).

למרבה הצער, הנהלת שח"ם נמנעה מלחשוף את ממצאי הביקורת המגלים כי המנכ"ל קיבל סכומים נכבדים שלא דווחו כראוי.

ריקי בליך, אבי בן הלל והנהלת שח"ם קיבלו את תוצאות הביקורת, אבל בחרו לא לפרסם את הדו"ח לציבור הרחב.

על פי הדוח, הנהלת שח"ם בראשות יו"ר דאז, אסתי זקהיים והסגן שלה גיא לואל, היו מודעים לחריגות אך כנראה בחרו להסתיר את העובדות מהציבור. הם אישרו דיווחים בעייתיים ולא נקטו צעדים מתאימים לתיקון הליקויים שהתגלו. שוב ושוב נציין: מדובר על כספי הציבור וכספי העמותה.

‏‏‏‏‏‏‏‏08.02.2023 – עותק – עותק – עותק – עותק

תוצאות ביקורת עומק של רשם העמותות, עיקר הממצאים והמסקנות:

1. ועדת הביקורת אינה ממלאת את כל תפקידיה בהתאם לנדרש בחוק – מסקירת הפרוטוקולים של ועדת הביקורת לשנים 2018 ו- 2019 עולה כי קיימת בהם רק המלצה לאישור הדוחות הכספיים והמילוליים ואין בהם מידע בנוגע לעניינים נוספים אשר בדיקתם נדרשת בהתאם להוראות סעיף 30 לחוק העמותות.2. מבדיקות מדגמיות (רכש מחשוב וכן רכש של ציוד משרדי בחודש 12/2019 עולה כי העמותה אינה נוהגת לקבל הצעות מחיר טרום התקשרות עם ספקים ונותני שירותים (לרבות קבלת שירותים משפטיים) וזאת בניגוד לנוהל בעניין זה.

3. העמותה מעסיקה את מר אורי רשטיק אשר להסבריה משמש בתפקיד 'רכז פעילות'. עלות השכר של עובד זה לשנת 2019 הסתכמה בכ – 500 אלפי ₪. מעיון בהסכם ההעסקה של העובד הנ"ל עולה כי הגדרת תפקידו הנה: 'מרכז פעילות העמותה' ( כך גם בדוחות המילוליים ) וכי התפקיד כולל את האחריות על מכלול פעילות העמותה, ניהול שוטף ופיתוח תפעולי ואדמיניסטרטיבי על כל הכרוך בכך וכן הובלת פעילויות שמטרתן מיצוב העמותה, הגדלת הכנסותיה והרחבת קשריה.

יחד עם זאת, העמותה דיווחה כי היא לא מעסיקה מנכ"ל וכי ניהול העמותה מתבצע ע"י ועד העמותה. לאור האמור לעיל, ניכר כי בפועל העובד הנ"ל משמש כמנכ"ל העמותה. מעיון בדוחות הכספיים עולה כי שכרו של עובד זה סווג למסגרת עלות הפעילות. לפיכך, ניכר כי הדיווח הכספי והמילולי בעניין זה אינו נאות.

4. מינוי מורשי חתימה בעמותה לא דווח לרשם כנדרש בהוראות סעיף 38 לחוק ובהתאם לתקנות העמותות (טפסים), תשסט-2009 .מפרוטוקול הוועד מיום 04.09.2019 עולה כי העמותה מינתה מורשי חתימה אך, מסקירת תיק העמותה, עולה כי העמותה לא מסרה לרשם דיווח כנדרש בחוק.

5. בדוחות הכספיים לשנים 2018 ו- 2019 לא ניתן ביטוי לשווי עבודת מתנדבים וזאת בניגוד להוראות ג"ד 69 ותקן 5.

6. דיווחי העמותה על 5 מקבלי השכר הגבוה בדוחות המילוליים לשנים 2018 ו- 2019 אינם נאותים -נמצא כי העמותה דיווחה על השכר ברוטו בלבד ללא הוספת מידע בנוגע לתשלומים אחרים והתחייבויות לתשלום.

7. דיווחי העמותה בדוחות המילוליים לשנים 2018 ו- 2019 על צדדים קשורים אינם תקינים – מסקירת המסמכים השונים עולה כי העמותה לא דיווחה על צדדים/תאגידים קשורים בהם היא חברה ו/או על פעילות כספית מולם, כדלקמן:

צד קשור: להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל (ע"ר) 580048205. העמותה חברה בגוף זה. העמותה משלמת לגוף זה מידי שנה דמי חבר בסך של 8,000 ש"ח – קרא עוד.

מעניין (שאלה רטורית), אם גב' ריקי בליך הייתה ראש הממשלה, היא גם כן הייתה מסתירה את הדוחות והביקורות, רק כדי לשמור על השקט המערכתי? 

תגובות:

ארגון שח"ם, ריקי בליך, תום חודורוב, אסתי זקהיים, גיא לואל, אבי בן הלל, רודיה קוזלובסקי – לא טרחו להגיב.


תמונה ראשית: צילום, מוטי קמחי

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות