אקטואליה, דעות, כלכלה, פוליטיקה

ההתנחלויות יזכו למנה תקציבית נכבדה – על חשבון הפריפריה הנגב

בצעד שנויה במחלוקת, הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברת הכנסת לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית), אשר מבקשת להכליל מספר יישובים ביהודה ושומרון תחת ההגדרה הגאוגרפית של "אזור הנגב". משמעות הדבר, כי יישובים אלה יזכו להיכלל בתקצוב המיועד לפריפריה הדרומית ולפיתוחה, זאת על חשבון קהילות ויישובים קיימים בנגב עצמו.  
1214

דים אמור

ברוב של 57 קולות תומכים מול 37 מתנגדים, צלחה הצעת החוק את המשוכה הראשונה בדרכה להפוך לחוק ארץ. מהלך זה, היוצר למעשה מצב של העדפה מפלה, זוכה לביקורת נוקבת מצד גורמים שונים, הרואים בו פגיעה בעקרונות חוקתיים בסיסיים של שוויון וצדק חברתי.

בזמן הדיון הסוער במליאת הכנסת, ניסו חברי האופוזיציה לעכב את קידום ההצעה באמצעות טקטיקת פיליבוסטר ממושכת. במקביל, חברי הסיעות ממרכז המפה הפוליטית הודיעו על הימנעות מהצבעה במחאה על התנהלות הקואליציה.

שרי האופוזיציה גינו את המהלך במונחים חריפים. "הפרדוקס הוא שדווקא ממשלה שצועקת 'מדינת כל אזרחיה' היא זו שדוחפת חוק מפלה ומשסע", אמר שר במפלגת האופוזיציה. "זוהי תכנית אפלה לחלוקת משאבים על בסיס גזעני ופוליטי".

בתגובה, חברת הכנסת הר מלך הדגישה כי "מטרתנו היא לחזק את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ולתת כלים מעשיים ליישום הריבונות במרחב". היא טענה כי הצדק החברתי מחייב "להעדיף קהילות שתורמות לביטחון המדינה".

במקביל לחוק הנוקב, וכחלק מהקו התקיף נגד התנהלות תושבי יהודה ושומרון, ארגוני שמאל הגישו עתירה דחופה לבג"ץ בבקשה לבטל את הצעדים האחרונים ולהשהות את השינויים המבניים בהסדרי התקצוב והתכנון באזור.

יצוין כי היום אישר שר הביטחון יואב גלנט את ביטול תוכנית ההתנתקות בצפון השומרון. בפרסום רשמי, גלנט הכריז על חזרה יהודית ליישובים הנטושים כדיס, גנים ושא-נור, בצעד שריתק את תשומת הלב הציבורית.

צילום: ח"כ לימור סון הר מלך, דים אמור