אקטואליה, דעות, פוליטיקה, פלילי

מדוע אוקראינה לא הצביעה לישראל באירוויזיון 2024

גל הביקורת על עדן גולן בעקבות חשדות לביקור בקרים תחת כיבוש רוסי. בשבועות האחרונים, התגברה הביקורת והמחאה באוקראינה כלפי הזמרת הישראלית עדן גולן, שייצגה את ישראל באירוויזיון 2024. הסיבה: ביקרה באופן בלתי חוקי בחצי האי קרים, השטח הכבוש על ידי רוסיה.

דים אמור

לפי דיווחים בתקשורת האוקראינית, ארגון "Myrotvorets" האוקראיני מאשים את גולן בעבירות חמורות, ומצרף תמונות ווידאו טוענים מביקורה בקרים בעת שהתגוררה ברוסיה. עדן גולן, שזכתה במקום החמישי באירוויזיון השנה, טרם מסרה תגובה רשמית על הפרשה.

תקשורת אוקראינית, צילום מסך TSN

הארגון "Myrotvorets" טוען כי הביקור של גולן בקרים, נעשה בניגוד לחוקי אוקראינה ולמרות אזהרות רבות. בתקשורת האוקראינית נטען כי גולן לא נקטה עמדה ברורה כלפי המלחמה הנוכחית באוקראינה, דבר שהציק לאוקראינים רבים.

ארגון Myrotvorets

כמו כן, הועלו טענות כלפי מנהלה של גולן ברוסיה, גרגורי לפס, שנחשד בתמיכה במלחמה נגד אוקראינה ובשלטון של פוטין. לפי הדיווחים, לפס אף הצדיק את פשעי המלחמה של רוסיה.

צילום: rfi

החשדות כלפי גולן עלו לכותרות רבות בתקשורת האוקראינית לפני האירוויזיון, ככל הנראה אחת הסיבות לכך שאוקראינה לא הצביעה לזכותה בתחרות. יש לציין כי גולן עצמה טרם הגיבה לחשדות, וייתכן שביקורה בקרים בגיל צעיר אינו מהווה עבירה פלילית.

קרא עוד – לחץ כאן

הפרשה מדגישה את המתחים הגוברים בין ישראל לאוקראינה בשל המלחמה ברוסיה, ואת הצורך במדיניות חוץ זהירה מצד האמנים והיוצרים הישראלים כלפי הסכסוך.

למען הצדק יש לומר שגולן כן בקרה בחצי האי קרים אבל דאז הייתה רק בגיל 13 ולכן דבר זה אינו מהווה עבירה פלילית.

זה שוב מוכיח שהתחרות היא הצגה פוליטית נהדרת.

צילום מסך כאן 11