אקטואליה, בעלי חיים, דעות

סוף לסחר בעלי החיים? צרכנים קוראים לשים קץ לסבל בחנויות

במרכז תל אביב, בין חנויות היוקרה וברי הבוטיק המפוארים, מסתתרת תמונה קשה לצפייה - עשרות בעלי חיים כלואים בכלובים צפופים, סובלים בתנאים בלתי ראויים.

דים אמור 

תמונות חדשות שצולמו בחנות חיות המחמד בשכונת התקווה מעלות שאלות קשות לגבי אכיפת חוק צער בעלי החיים והצורך להגביר את הפיקוח על סוחרים אלה.

בתצלומים ניתן לראות תרנגולות צפופות בכלוב קטן, תוכים שכנפיהם חסרות מקום לפרוש. זוהי תמונה מזעזעת של סבל בלתי נסבל, בעלי החנויות הללו מכרים את בעלי החיים כאל סחורה בלבד, מבלי להתחשב בצרכיהם הבסיסיים ביותר.

מעקב פונה למשרד החקלאות להטיל סנקציות חמורות על החנויות המעורבות וליצור תקנות חדשות שיגבילו את מכירת בעלי חיים חיים. חוק צער בעלי החיים קיים, אבל הוא לא מיושם כראוי. על הרשויות להקפיד על אכיפה מלאה ולשקול אפילו איסור מוחלט על המסחר הזה.

יחד עם זאת, בעלי החנויות טוענים שהם פועלים על פי התקנות ועושים ככל יכולתם לשמור על רווחת בעלי החיים. "אנחנו לא רוצים להכאיב לחיות, אבל מרווח קטן אי אפשר להרחיב את הכלובים" אמר אחד הסוחרים בתגובה.

הוויכוח הזה חושף את המתחים שבין רצונות הצרכנים לבעלות על חיות מחמד לבין הצורך להגן על רווחתן. כאשר קבוצות חברתיות מגבירות את הלחץ, ייתכן שהחנויות והרגולטורים יצטרכו למצוא פתרון שמאזן בין הדרישות הכלכליות לבין צרכי בעלי החיים. אחרי הכל, כפי שציין וולט ויטמן, "אני לא יודע אם יש גן עדן, אבל אני חולם שקיים מקום נפלא שבו אין סבל".