דעות, כלכלה, פוליטיקה

כוחות צה"ל השתלטו על מעבר רפיח, דגל ישראל הונף במעבר רפיח

פעולה צבאית נרחבת שהחלה הלילה, כוחות צה"ל השתלטו על מעבר רפיח בצידו הפלסטיני של הגבול עם רצועת עזה. לאחר שדגל ישראל הונף במקום, החלו הכוחות לפשוט לעבר שכונות מזרח העיר רפיח, תוך תקיפת מטרות ברצועה. דים אמור || 07.05.2024 המבצע, המוגדר על ידי ישראל כ"מוגבל ומדורג", נועד להפעיל לחץ צבאי

פעולה צבאית נרחבת שהחלה הלילה, כוחות צה"ל השתלטו על מעבר רפיח בצידו הפלסטיני של הגבול עם רצועת עזה. לאחר שדגל ישראל הונף במקום, החלו הכוחות לפשוט לעבר שכונות מזרח העיר רפיח, תוך תקיפת מטרות ברצועה.

דים אמור || 07.05.2024

כניסה לעזה. צילום: דים אמור

המבצע, המוגדר על ידי ישראל כ"מוגבל ומדורג", נועד להפעיל לחץ צבאי על ארגון החמאס השולט ברצועה, בניסיון לקדם את שחרור החטופים הישראלים ויתר מטרות המלחמה. זאת, על רקע המשבר הנוכחי בדרך למציאת הסדר כולל עם הארגון.

פשיטת רפיח – תחילת הפעולה.

בשעות הלילה המוקדמות, לוחמי צה"ל מכוחות שריון, גבעתי ויחידות מיוחדות, בסיוע ארטילריה וחיל האוויר, פשטו על מעבר רפיח הגובל עם מצרים. במהלך הפעולה, שתואמה עם הרשות המצרית, חוסלו 20 לוחמי חמאס, ונתפסו שלוש מנהרות הברחה.

ניסיון של מחבלים להפעיל מכונית תופת נגד כוח הפשיטה סוכל, כאשר הרכב הומם מטווח קרוב. לאחר השלמת ההשתלטות על המעבר, דגל ישראל הונף באופן סמלי במקום. הכוחות הישראלים כעת פרוסים במרחב המעבר ושולטים עליו באופן מבצעי.

אל תוך רפיח.

במקביל, כוחות קרקעיים, בשיתוף ארטילריה וחיל האוויר, פתחו במתקפה מדורגת לעבר שכונות מזרח רפיח, שבקרבתן למעבר הגבול. במהלך הלילה תקף חיל האוויר כ-50 יעדים נוספים ברצועה, ביניהם מוקדי פיקוד ושליטה, אתרי ייצור נשק וסילוני רקטות.

בתגובה לפעולה, הוכרזה הפסקת הכנסת הסיוע ההומניטרי דרך מעברי רפיח וכרם שלום, שנסגרו זמנית. בכיר בממשלה אמר כי "המבצע מוגבל ומדורג, וניתן יהיה לעצור אותו בכל רגע בהתאם להתפתחויות המדיניות".

חמאס מאשים, מצרים מגנה.

בתגובה לפעולה הישראלית, הודיע דובר החמאס כי "הכיבוש הציוני מוביל להסלמה חמורה". הארגון איים בתגובה צבאית נמרצת. מנגד, מצרים שמתווכת בין הצדדים גינתה את הפעולה וטענה כי היא "פוגעת במאמצים להשגת הפסקת אש".

גורמים דיפלומטיים ציינו כי הפעולה הישראלית מהווה ניסיון להפעיל לחץ צבאי על חמאס, בעקבות הכישלון עד כה להגיע להסדר מקובל. זאת, לאחר שאמש חמאס הודיע כי הוא מקבל את הצעת הפסקת האש – ההצעה שהוגשה על ידי מצרים שונה מההצעה המקורית שלה הסכימה ישראל.

הקבינט הישראלי הוגדר המהלך כ"הטעיה" של חמאס, בירושלים מקווים שהלחץ הצבאי יוביל את הארגון להתגמש ולקבל את דרישות ישראל, ובראשן שחרור החטופים והפסקה מוחלטת של הירי לעברה.

 

אהבתם שתפו :

אולי יעניין אתכם גם

תגיות