דעות, כלכלה, פלילי

באר שבע: מבצע בליווי כ-600 שוטרים, פינוי ענק של מאות מבנים בלתי חוקיים בנגב

המשטרה נערכת למבצע פינוי גדול היקף של כ-250 מבנים בלתי חוקיים של שבט אבו עסא הממוקמים סמוך ליישוב עומר וכביש 60 בנגב. מדובר במבצע מורכב שייערך מחר (רביעי) בשעות הבוקר המוקדמות בהשתתפות של כ-600 שוטרים, לוחמי מג"ב ויחידות משטרה שונות. דים אמור || 08.05.2024 הפינוי יתבצע לאחר שקדמו ניסיונות רבים

המשטרה נערכת למבצע פינוי גדול היקף של כ-250 מבנים בלתי חוקיים של שבט אבו עסא הממוקמים סמוך ליישוב עומר וכביש 60 בנגב. מדובר במבצע מורכב שייערך מחר (רביעי) בשעות הבוקר המוקדמות בהשתתפות של כ-600 שוטרים, לוחמי מג"ב ויחידות משטרה שונות.

דים אמור || 08.05.2024

הפינוי יתבצע לאחר שקדמו ניסיונות רבים להגיע להידברות ולפשרה עם מחזיקי המבנים, אך הם נדחו. המבנים צפויים להיהרס לאחר שניתן צו הריסה של בית המשפט בשל העובדה שהם נבנו בשטח המיועד לתשתית לאומית – סלילת המשך כביש 6.

אזהרות לעומסי תנועה כבדים: הצפויים בכביש 60 בעקבות המבצע המורכב. בנוסף, קיבלו התראות לגבי כוונות של תושבים ופעילים שונים להפגין באזור במחאה על הפינוי.

תגובות חריפות מהמגזר הבדואי המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב גינתה בחריפות את הפינוי המתוכנן והגדירה אותו כ"פשע נגד האנושיות". לטענתם, השכונה אליה דורשת המדינה להעביר את התושבים טרם נבנתה, ומשמעות הפינוי היא הותרת מאות תושבים ללא קורת גג. "דמוקרטיה מתוקנת לא יכולה לעשות זאת לאזרחיה", נמסר.

המועצה האשימה את המדינה בגזענות וציינה כי "ישראל נחושה להיפלט אל מחוץ לקבוצת המדינות המפותחות" בשל הפינוי הצפוי. דבריה חריפים גינו את רשויות האכיפה והמשפט שאישרו את "ההרס האלים".

סוגיה טעונה סוגיית הבנייה הבלתי חוקית של הבדואים בנגב היא אחת הסוגיות הטעונות ביותר. הפינוי המתוכנן צפוי להיות אחד המורכבים ביותר שידעה המשטרה בשנים האחרונות, גדול אף מזה שנערך בהעתקת כפר אום אל-חיראן. המחלוקת מתמקדת בשאלת המסלול הנכון להסדרת המגורים ובשאלת ההתחשבות במסורת הנוודות של הבדואים.

ההכנות המתקדמות למבצע הפינוי הגדול מעידות על העימות המתגבר סביב הסוגיה הרגישה הזו. התפתחויות קרובות עשויות להעיד על מידת הנחישות של הרשויות לאכוף את החוק, וכן על עוצמת ההתנגדות בקרב חלקים מהמגזר הבדואי.