אקטואליה, דעות, פלילי

אירופה בסכנה, מוסלמים ופרו-פלסטינים חוצים גבולות

במהלך הימים האחרונים, עיר הבילויים והסובלנות אמסטרדם הפכה לזירת עימותים אלימים בין משתתפי הפגנות פרו-פלסטיניות לכוחות הביטחון המקומיים. ההפגנות, שהחלו כמחאה על הלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה, תפחו והפכו למתקפה גלויה על שוטרים ועל מוסדות יהודיים בעיר.
btl

DIM AMORדים אמור

דובר משטרת אמסטרדם מסר כי "בשבועות האחרונים אנו עדים לגל של אירועים אנטישמיים חסר תקדים. מפגינים פרו-פלסטינים חוצים כל גבול ותוקפים שוטרים ומבנים ציבוריים במחאה על המצב בעזה". לדבריו, המשטרה נאלצת להפעיל כוח רב כדי לפזר את ההפגנות האלימות.

ההפגנות לוו באירועים קשים נוספים ברחבי אירופה. בשבוע שעבר נרצח יהודי צרפתי מבוגר לאחר שהותקף בעת צאתו מבית הכנסת. בברלין הצית נער פלסטיני אש בבית כנסת, ובווינה בוצעו מספר תקיפות אנטישמיות חמורות. הברית האירופית גינתה חריפות את האירועים והזהירה מפני התלקחות יתר של גילויי האנטישמיות.

בעוד העולם ממשיך להתעלם מפשעי המלחמה הרוסים באוקראינה, קבוצות פרו-פלסטיניות מעמידות עצמן עיוורות לאלימות של חמאס כלפי אזרחים בעזה. דוחות חדשים חושפים כי כוחות הביטחון הפלסטינים עצרו ועינו מתנגדי משטר שניסו לקבל סיוע הומניטרי בשטח הרצועה.

למרבה הצער, הקהילה הבינלאומית נותרה אילמת גם לנוכח הפרות זכויות האדם החמורות הללו, תוך שהיא ממשיכה להפגין נגד כיבוש שטחים פלסטינים. האם קריאותיהם לצדק אינן חלות על כלל הצדדים במחלוקת? הסלקטיביות המובנת הזו מעידה על כשלים נרחבים בתפיסת הצדק העולמית.