אקטואליה, דעות, כלכלה, משפט LAW

המשטרה מוציאה מאות אלפי שקלים על השכרת משאיות להפגנות ללא מכרז

בשנה האחרונה, במהלך ההפגנות הסוערות נגד הרפורמה המשפטית וכעת נגד ממשלת ישראל "בחירות עכשיו", התגלה כי המשטרה משכירה מאות משאיות על חשבון כספי ציבור, ללא עריכת מכרזים כדין. תחקיר שערכנו חשף תופעה חמורה של בזבוז משאבי ציבור וחוסר שקיפות בהוצאת הכספים.

דים אמור

על פי עדויות של נהגי משאיות שגויסו להפגנות, הם קיבלו הוראה מפורשת לא לדבר על כך שהושכרו ללא מכרז. התשלומים לנהגים היו שרירותיים לחלוטין, עם סכומים שנעו בין 600 ל-1,500 שקלים לערב אחד של הפגנה. מקורות שונים מסרו כי לעתים התשלומים אף הועברו במזומן, מה שמקשה על מעקב ובקרה.

חוסר השקיפות והתנהלות זו של המשטרה מעלה חששות כבדים. ראשית, השכרת משאיות במאות אלפי ואף מיליוני שקלים, ללא תהליך מכרזי תקין, פוגעת בעקרונות היסוד של טוהר המידות ושמירה על כספי ציבור. מכרז מבטיח קבלת ההצעה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר עבור הציבור.

שנית, העובדה שהנהגים הונחו לשמור על חשאיות בנושא, יוצרת חשד לניסיון להסתיר מהציבור את היקף הבזבוז והפגיעה בכספי המשלם המיסים. זאת, בזמן שהמחאה הציבורית עצמה נסובה סביב טענות לפגיעה בדמוקרטיה ושלטון החוק.

ניסינו לקבל תגובה ממשטרת ישראל, אך קצין המחוז שהיה אמור להיות אחראי לתהליך, סירב להעניק הסבר או פרטים. העובדה שבכיר זה שהוא עצמו נושא נשק וסמכויות שוטר, מסרב לשתף פעולה בחקירה העיתונאית, רק מחזקת את החששות מכשלים חמורים בהליך.

ההפגנות בחודשים האחרונים עלו לציבור הישראלי מחיר כבד. פרט לאלימות והפרעות לסדר, עתה מסתבר כי גם הטיפול המשטרתי בזירות ההפגנה עצמן ספוג בחוסר יעילות ובזבוז כספים ציבוריים משמעותי. הציבור זכאי לקבל הסבר מפורט היכן וכיצד הוצאו כספים אלה וכיצד ניתן למנוע בעתיד חזרה על מקרים דומים של חוסר אחריות כלפי המשלם המיסים בישראל.

משטרה לא נמסר דבר, למרות שפנינו וביקשנו תגובה.

ממשטרת ישראל נמסר:
משטרת ישראל פועלת על פי כל הוראות הדין ובאישור הגורמים המוסמכים לכך.

בברכה,
דוברות משטרת ישראל

צילום: דים אמור, מעקב
צילום: דים אמור, מעקב
צילום: דים אמור, מעקב
צילום: דים אמור, מעקב
צילום: דים אמור, מעקב