אקטואליה, גאווה 18+, דעות

מנקות נכנסות למקלחות גברים: הטרדה מינית חמורה או נורמה לגיטימית?

גברים רבים חווים לעתים הטרדה מינית במקומות ציבוריים מצד נשים, אך התופעה לרוב נסתרת מהעין הציבורית. דוגמה בולטת לכך היא הכניסה החופשית של מנקות לשירותים ומקלחות גברים, ללא התראה מוקדמת או בקשה לפנות את המקום.

דים אמור

מחקרים מראים כי גברים חווים הטרדה מינית הרבה יותר משנהוג לחשוב, אך הם נוטים שלא להתלונן על כך.

האירוע האחרון שהציף את הנושא התרחש בחוף הצוק בתל אביב, כאשר גברים התלוננו שמנקה נכנסת למקלחות הגברים באופן חופשי, מבלי לאפשר להם להתלבש בפרטיות. מערכת "מעקב" בדקה את הטענות ואכן גילתה שהמנקה נוהגת לשהות במקלחות הגברים לאורך זמן רב, למורת רוחם של המתרחצים.

המקרה הזה מעלה שאלות קשות: האם כניסה חופשית של מנקות למקלחות גברים נחשבת להטרדה מינית חמורה? או שמא זוהי נורמה לגיטימית ומקובלת בחברה? מה היה קורה אם מנקה גבר היה נכנס למקלחות נשים באותה צורה?

סקירה רחבה מגלה כי במרבית המקומות הציבוריים, מנקות נכנסות לשירותים ומקלחות של גברים ללא התראה מוקדמת או בקשה לפנות את המקום. רק במקומות ספציפיים כמו חדרי כושר ובתי מלון קיים שילוט מתאים לגבי זמני הניקיון, ומבקשים מהאנשים לצאת לפני כן.

עובדות אלו מעלות את השאלה הנוקבת – האם מקרים כאלה של "כניסה חופשית" למקלחות מהווים הטרדה מינית כלפי גברים? התנהגות זו נתפסת לרוב כ"תמימה" מצד המנקות, אך דומה כי היא מתעלמת מההיבט המיני הגלום במצב ומחוסר הנוחות שהיא יכולה לגרום לגברים.

מחקרים מראים כי גברים חווים יותר הטרדות מיניות משנהוג לחשוב, אך הם נוטים שלא להתלונן על כך. למשל, בחדר כושר אישה יכולה להרשות לעצמה לגעת באזור האינטימי של גבר (למעשה בית החזה) ולהחמיא לו על כושרו הגופני, אך לגבר לא תהיה אפשרות לנהוג באותה צורה מבלי להיחשב כמטריד מין.

בישראל, משרד החינוך אף מפלה גברים, ודורש מהם להציג אישור מהמשטרה על אי-הרשעה בעבירות מין בעת כניסתם למערכת החינוך, בעוד שמנשים לא נדרשת חובה זו. זאת, על אף שהנתונים הסטטיסטיים מראים שגם נשים מבצעות עבירות מין.

התופעה של הטרדות מיניות כלפי גברים לרוב חסרת נוכחות בשיח הציבורי, מכיוון שגברים נרתעים מלהתלונן עליה – בדומה לתגובות של נשים בעבר לגבי הטרדות מצד גברים. ייתכן ומקרים כמו זה של המנקה בחוף הצוק, יועילו להעלאת המודעות בסוגיה חשובה זו.

תגובות:

עיריית תל אביב ומשרד החינוך: לא טרחו להגיב.

בכניסה לעמוד אני מאשר/ת שאני בן / בת 18+