דעות, כלכלה

הבנקים בישראל – צינור חמצן או מכבלי עבדות?

בעידן המודרני, בו הכלכלה הגלובלית והצרכנות הפכו למרכז החיים, התלות של האזרחים במוסדות הפיננסיים היא עובדה קיימת. הבנקים, אותם גופים ממוסדים אשר אמורים לשמש כלי לניהול ולשמירה על כספים, הפכו בפועל לשליטים מרוצים בחייהם הכלכליים של מיליוני בני אדם. דים אמור  || 07.05.2024 המצב הזה הפך למעשה לנורמה בישראל, כ-75%

בעידן המודרני, בו הכלכלה הגלובלית והצרכנות הפכו למרכז החיים, התלות של האזרחים במוסדות הפיננסיים היא עובדה קיימת. הבנקים, אותם גופים ממוסדים אשר אמורים לשמש כלי לניהול ולשמירה על כספים, הפכו בפועל לשליטים מרוצים בחייהם הכלכליים של מיליוני בני אדם.

דים אמור  || 07.05.2024

המצב הזה הפך למעשה לנורמה בישראל, כ-75% מהאוכלוסייה נמצאת כלואה במעגל האשראי הבנקאי. מדי חודש, הבנקים וחברות האשראי פונים ללקוחות במטרה לשכנע אותם לרכוש הלוואות, משכנתאות וכרטיסי אשראי חדשים, תוך ניצול נואש של דחפי הצריכה האנושיים הבסיסיים ביותר.

משפחה צעירה, למשל, עשויה למצוא את עצמה מוקפת בפיתויים מכל עבר: דירה חדשה, רכב חדש, חופשה בחו"ל – הכל בהישג יד, בתנאי שתיקח הלוואה. בתחילה, ההלוואות הללו עשויות להיראות כפתרון זמני למצוקה הכלכלית, אך במהרה הן הופכות למעגל קסמים של חובות.

חיי האדם הופכים לאשראי. הכל מוגדר בצורה של "תשלום חודשי". האזרח נקלע למצב שבו הוא עובד כעבד, כאשר מרבית משכורתו מועברת לבנקים ולחברות האשראי. יותר ויותר בני אדם מוצאים את עצמם בהליכי גבייה ואיומים של עורכי דין ומשרדי הוצאה לפועל. אנשים רבים חיים בסכנה תמידית של חדלות פירעון וחשיפת הטאבו הגדול ביותר בחברה שלנו – חוסר יכולת לשלם חובות.

מנגנון האשראי הוא מתוחכם ומציג את עצמו כדבר החיובי והנעלה ביותר. הבנקים משלמים לפרזנטורים יפים הרבה כסף, כמו כן מאחורי החיוכים שלהם מסתתרת מציאות אכזרית בה הבנקים לעיתים קרובות מפעילים שיטות גבייה ברוטליות.

כמובן כל אדם חייב להיות אחראי ועל כן צריך לקחת אחריות על מעשיו, אך תסכימו אף אדם צעיר לא לוקח בחשבון את המגפות, מלחמות, מחלות קשות, תאונות וכו'.

במקרים קיצוניים, לא פעם נחשפים סיפורים מזעזעים על אנשים אשר מצבם הכלכלי הידרדר כל כך עד שהם איבדו את כל רכושם, בתיהם, כלי רכבם ומשפחותיהם התפרקו, והכול בגלל ההתמכרות לאשראי.

מומחי כלכלה גורסים כי המדינה נכשלה בהגנה על אזרחיה מפני הפיתויים של האשראי הקל והזול. המפקחים לא מצליחים להכיל את ההסתה הבלתי פוסקת של הבנקים לקחת הלוואות, והמחוקקים נרתעים מלהגביל את כוחם של ענקי הפיננסים.

במקביל לכך, המגמה העולמית כיום היא לא לצמצם את ההתמכרות והתלות באשראי, אלא להוסיף עליה ממדים חדשים. היצרנים מגייסים אמצעים טכנולוגיים מתוחכמים, ניתוחי מידע ואלגוריתמים מסובכים כדי לספק בצורה יעילה ככל הניתן את הצורך של האדם בצריכה – גם אם היא חורגת מגבולות הסבירות. התמכרות לחובות ולצרכנות הפכה לצורה מקובלת של להיות "מודרני".

וכך, הבנקים בישראל דואגים לשלוט בחיי כולנו – בלתי-מודעים מגיל צעיר לעלית הצריכה והריביות הנמשכת.